Rejsec černý

Rejsec černý

Neomys anomalus

Výskyt: Evropa
Délka: 6,7-8,7 cm
Hmotnost: 8-17 g
Březost: 28-30 dnů
Počet mláďat: 4-8 ks
Délka života: max. 2 roky
Potrava: Hmyz
velikost písma:  A A A
02.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6034 zobrazení     0 komentářů

Identifikace

Rejsec černý je jedním ze dvou druhů rejsců vyskytujících se na našem území (druhý druh – rejsec vodní). Tento druh dosahuje délky těla 67-87 milimetrů, ocas 40-52 milimetrů, zadní tlapka rejsce je dlouhá 15-17 milimetrů, váha dospělého jedince bývá v rozmezí 8-17 gramů. Připomíná rejsce vodního, na rozdíl od něho má však slabě vyvinuté štětinaté kýly na tlapkách i na ocase. Tlapka i ocas jsou kratší.

Rozšíření

Rejsec černý se vyskytuje ostrůvkovitě po celém území České republiky. U nás byl zpočátku považovaný za druh vzácný, dnes však víme, že s výjimkou nížin (střední a východní Polabí, velká část Dolnomoravského úvalu aj.) žije na většině našeho území, přičemž těžiště výskytu leží v pahorkatinách, vrchovinách a podhorských oblastech.

Způsob života

Je velice podobný jako u rejsce vodního. Je však méně vázán na vodu. Žije v mokřinách, bahnitých místech a vlhkých oblastech s hustým bylinným krytem. Doba rozmnožování trvá od dubna do měsíce září. V průběhu tohoto období má samice 2 až 3 vrhy se 4 až 8 mláďaty, která na svět přicházejí holá a slepá. Pohlavní dospělosti mohou mláďata dosáhnout ještě v témže roce. Předpokládaná délka života v přírodě nepřesahuje dva roky.

Rejsec černýNázvy ve světě

Anglicky: Miller's Water Shrew, Německy: Sumpfspitzmaus, Chorvatsky: Močvarna rovka, Maďarsky: Miller-vízicickány, Rusky: Malaja kutora, Slovensky: Dulovnica menšia

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.