Rejsec vodní

Rejsec vodní

Neomys fodiens

Výskyt: Evropa
Délka: 5,6-9,6 cm
Hmotnost: 10-25 g
Březost: 20 dnů
Počet mláďat: 4-8 ks, 2-3x ročně
Délka života: 1-2 roky
Potrava: Hmyz a jeho larvy
velikost písma:  A A A
02.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     8742 zobrazení     1 komentář

Identifikace

Rejsec vodní je náš největší rejsek. Délka těla tohoto druhu se pohybuje v rozmezí 56-96 milimetrů, ocas je dlouhý 50-75 milimetrů, zadní tlapka dosahuje délky 18-21 milimetrů, hmotnost dospělého zvířete 10-25 gramů. Tělo pokrývá hustá jemná srst, svrchu černá, spodina je bílá. Při potápěni se na jejím mastném povrchu uchytí množství vzduchových bublinek. Prsty a chodidla jsou lemovány tuhými brvami, ocas dospělých je na spodu lemován brvitým kýlem. Rejsec vodní má v horní čelisti čtyři jednohroté zoubky. Na spodní čelisti jsou žlázy produkující slabý jed, který má ochromující účinky na kořist. Pro člověka však není nebezpečný.

Rozšíření

Rejsec vodní se vyskytuje po celém území naší republiky. Zvláště kolem vod je tento druh dosti hojný.

Způsob života

Rejsec vodní osidluje pouze okolí stojatých a tekoucích vod, dobře se potápí i plave. Je aktivní v noci. Kolem vody i pod vodou loví hmyz, měkkýše, červy ale i žáby a malé ryby atp. Obývá chodby, které si také sám hrabe. Doba rozmnožování trvá od dubna do září. V průběhu roku má 2 až 3 vrhy se 4 až 8 mláďaty, která na svět přicházejí holá a slepá. Pohlavní dospělosti mohou dosáhnout ještě v témže roce. Předpokládaná délka života jeden až dva roky.

Rejsec vodníNázvy ve světě

Anglicky: Eurasian Water Shrew, Německy: Wasserspitzmaus, Dánsky: Vandspidsmus, Holandsky: Waterspitsmuis, Chorvatsky: Vodena rovka, Maďarsky: Közönséges vízicickány, Rumunsky: Chiţcan de apă, Rusky: Obyknovennaja kutora, Slovensky: Dulovnica väčšia

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

11.03.2022, 18:27
tak to je chabr