Portugalský vodní pes

Portugalský vodní pes

Cao de Aqua

Oficiální zkratka v ČR: PVP
Výška v kohoutku: 43-57 cm
Hmotnost: 16-25 kg
Délka života: 12-14 let
FCI: VIII. - Retrívři, slidiči a vodní psi
Číslo standartu: 37
Využití: společník
velikost písma:  A A A
05.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4356 zobrazení     0 komentářů

Původem je Portugalský vodní pes vodní pes portugalské provenience. Doprovodný pes rybářů a strážný pes rybářských člunů a rybích úlovků. Portugalský vodní pes aportuje ryby uniklé ze sítí a na vodě udržuje (plaváním) kontakt mezi čluny. Prsty má spojené kožními blánami, které mu usnadňují plavání.

Co se týče dnešního využití je Portugalský vodní pes doprovodný pes.

Toto starobylé plemeno je charakteristické temperamentními, svéhlavými, nenáročnými a neúnavnými psy, kteří jsou i mimořádně inteligentní a učenliví. Portugalský vodní pes je teritoriálně založený, ostražitý a obranyschopný; ve svém teritoriu nesnáší cizí psy. Podle standardu je „svárlivý“. Dbá na hierarchické postavení.

Živý a agilní pes, který vyžaduje časné vtištění a socializaci ve vztahu k člověku, k prostředí i k ostatním psům. I když se podřizuje pouze jednoznačnému vedení, měla by jeho výchova být sice laskavá, ale důsledná. Portugalský vodní pes bezpodmínečně vyžaduje smysluplné zaměstnání, možnost plavat a běhat. Není to pes pro pohodlné lidi, ale vyhovuje především aktivním přátelům přírody. Pokud je vystavován, je třeba jej držet zkrátka. Pro péči v každodenním životě je Portugalský vodní pes výhodnější kratší srst.

Portugalský vodní pesNázvy ve světě

Anglicky: Cao de Aqua

Foto: http://www.ralfs-hundelexikon.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.