Diviznáček zahradní dosahuje v dospělosti velikosti těla v rozmezí od 3,8 do 4,3 milimetru, zbarvení těla je převážně černé, krovky a stehna tmavě hnědá. Tykadla červeno-hnědá. Šupinky na těle jsou střídavě světlé a tmavé. Na středu krovek černá skvrna a tmavé a světlé skvrny v lichých mezirýžích.
Diviznáček zahradní se vyskytuje v celé Evropě od Fennoskandinávie po Mediterán. Na východ zasahuje až na Sibiř a do střední a Malé Asie. V České republice se jedná o běžný druh především v nížinách a pahorkatinách, vysoko do hor divizňáček zahradní zpravidla nevystupuje.
Možná záměna tohoto druhu připadá v úvahu pouze s jinými zástupci rodu Cionus, předvším s diviznáčkem Cionus thapsus. Samice se však odliší snadno podle tvaru nosce i od jiných druhů. Samce zase spolehlivě rozlišíme podle tvaru penisu.
Dospělci se vyskytují od dubna do podzimu, především v lesích a na jejich okrajích, loukách, okraje silnic a na dalších biotopech kde najdeme živné rostliny. Žije na krtičníku hlíznatém (Scrophularia nodosa), blatěnce vodní (Limosella aquatica), divizně sápovité (Verbascum phlomoides) a divizně černé (Verbascum nigrum). V letních měsících byly pozorovány larvy, jak požírají listy a květy.
Komentáře ke zvířeti
Nepřihlášený uživatel