Listokaz zahradní

Listokaz zahradní

Phyllopertha horticola

Výskyt: Evropa, Asie
Délka těla: 8-11 mm
Potrava: Květy a listy
velikost písma:  A A A
16.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7464 zobrazení     1 komentář

Listokaz zahradní se vyskytuje od května do července. V dospělosti dosahuje velikosti 8 až 11 milimetrů délky. Krovky má listokaz zahradní hnědé, hlava a štít jsou leskle zelenomodré, tělo je hustě ochlupeno, jedná se o nejhojnějšího zástupce podčeledi Rutelinae. Vyskytují se na keřích, stromech, bylinách, nejčastěji v květech, kde ožírají listy a květy.

Listokaz zahradní se vyskytuje plošně po celé Evropě, na východ do Asie, východní hranice rozšíření je v Mongolsku.

Listokaz zahradní je u nás hojně rozšířený brouk. Lidé si jej obecně pletou s chroustem, který je ovšem podstatně větší. Listokaz se může lokálně přemnožit a může způsobit škody na ovocných stromech, vinicích či růžích. Brouci se objevují koncem května a začátkem června a vyžírají květy a listy rostlin. Začátkem léta potom samice listokazů kladou do půdy vajíčka a larvy, které se potom z vajíček vylíhnou (podobají se malým chroustím ponravám) okusují kořínky rostlin a mohou způsobit jejich úhyn. Při větším výskytu mohou být škody, které larvy listokaze způsobí značné. Larva přezimuje a na jaře se zakuklí - z kukly potom opět vzniká dospělec.

Pokud není přemnožení listokaze značné, jeho řady plení spolehlivě ptáci a není nutný jiný razantnější zásah.

Listokaz zahradníNázvy ve světě

Anglicky: Garden Foliage Beetle, Dánsky: Gåsebille, Finsky: Tarhaturilas, Holandsky: Rozenkever, Chorvatsky: Hrušt ružičar, Maďarsky: Kerti cserebogár, Německy: Gartenlaubkäfer, Slovensky: Chrústovec záhradný

Foto: http://www.wildaboutbritain.co.uk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

22.10.2019, 19:26
Super ! Moc mi to pomohlo s referátem!