Hrdlička zahradní

Streptopelia decaocto

Výskyt: Evropa, Asie
Velikost: 31-34 cm
Hmotnost: 150-200 g
Inkubace: 14-16 dnů
Počet vajec: 2 ks
Průměr kroužku: 7 mm
Potrava: Semena
velikost písma:  A A A
15.05.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     10260 zobrazení     1 komentář

Znaky

Hrdlička zahradní je o něco menší nežli městští holubi, je pastelově šedá s hnědočerveným nádechem. Mladí ptáci nemají černý bíle vroubený proužek na krku. Dospělý jedince váží většinou v rozmezí 150 – 200 gramů.

Prostředí

Před sto lety a dříve byla hrdlička zahradní rozšířena od jižní Evropy přes Turecko až do Indie a byla všude průvodcem člověka. Pak začala, nejdříve pomalu, nakonec invazně, rozšiřovat svůj areál na severozápad. Ve čtyřicátých letech dosáhla Německa a dnes je nejen tam, ale zdomácněla i v celé Anglii a jižní Skandinávii.

Rozmnožování

Ve výběru místa pro hnízdo není hrdlička nijak náročná. Hnízdí v korunách listnatých i jehličnatých stromů, ale i na telegrafních sloupech, na stříškách ptačích budek nebo okenních římsách. Při příznivém počasí už v březnu začne hrdlička budovat hnízdo, které je stejně jako u jiných holubovitých nepořádné. Hnízdí od března do října, má obvykle 2 vejce, na nichž sedí 14 až 16 dní. Po vylíhnutí oba rodiče krmí mláďata tzv. "holubím mlékem", natrávenou směsí potravy. Mláďata opouštějí hnízdo po 14 - 20 dnech, ale rodiče je ještě tři týdny krmí. Hrdlička zahradní může hnízdit až čtyřikrát v roce.

Potrava

Hrdlička zahradní požírá různá semena.

Hrdlička zahradníNázvy ve světě

Anglicky: Collared Dove, Dánsky: Tyrkerdue, Finsky: Turkinkyyhky, Francouzsky: Tourterelle turque, Holandsky: Turkse tortel, Chorvatsky: Gugutka, Islandsky: Tyrkjadúfa, Italsky: Tortora dal collare, Maďarsky: Balkáni gerle, Německy: Türkentaube, Norsky: Tyrkerdue

Foto: http://www.luontoportti.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

26.07.2020, 19:53
Můžu se zeptat jak dlouho žije hrdlička