Vosík francouzský

Vosík francouzský

Polistes gallicus

Výskyt: Teplá místa Evropy
Velikost: 15-17 mm
Potrava: Drobný hmyz
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     8323 zobrazení     4 komentáře

Vosík francouzský je představitelem rodu, který je u nás zastoupen čtyřmi druhy, lišícími se uspořádáním skvrn na zadečku, tvarem a zbarvením čelního štítku a zbarvením a utvářením tykadel.

Od ostatních společenských vos se vosíci liší zadečkem vpředu ponenáhlu zúženým a jen řídce chlupatým. Poslední článek zadečku bývá naspodu žlutý. Samci mají tykadla spirálovitě zakroucená.

Vosík francouzský má samice velké 15 až 17 mm. Je hojnější pouze v teplých oblastech našeho státu, kde se vyskytuje na prosluněných okrajích lesů, na skalnatých stepích a v blízkosti lidských obydlí. Staví si jen malé hnízdo, většinou pouze s jedinou pláství o několika desítkách buněk. Je z šedé papíroviny a na rozdíl od hnízd ostatních příslušníků čeledi sršňovitých nemá kulovitý ochranný obal. Hnízdo bývá obvykle na krytém místě - pod skalním převisem, ve zdi, v hromadě kamení nebo v ptačí budce. Plást je k podkladu připevněn stopkou tak, aby buňky ležely vodorovně nebo byly otevřenou stranou mírně skloněny k zemi. To je při dešti chrání před zatékáním vody. V hnízdě bývá několik královen, ale potomstvo pochází jen od jedné, protože ta vajíčka svých družek ničí. I když vosíci mají žihadla jako ostatní vosy, můžeme jejich hnízda bez obav pozorovat z těsné blízkosti, nejsou útoční.

Kromě vosíka francouzského u nás žije vosík obecný (Polistes nimpha), vosík žlutoskvrnný (Polistes bimaculatus) a Polistes foederatus. I u vosíků parazitují jejich příbuzní, pavosíci z rodu Sulcopolistes.

Vosík francouzskýNázvy ve světě

Německy: Gallische Feldwespe, Slovensky: Osa dravá

Foto: http://www.bourgogne-nature.fr

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

28.03.2019, 07:13
Dobrý den, můžu se prosím zeptat co takový vosíci živí ? Protože jsem našla jednoho zmrzlého na chodníku tak ho teď mám doma v teple a až bude svítit sluníčko tak ho pustím
07.09.2016, 09:53
Náhodou mne napadlo o silvestru zvednout odloženou ocelovou hlavu válce z doživšího trabanta. Asi jsem koukal dost udiveně, na oceli bych přezimování nehledal. Samice se jen málo pohybovaly, mohl jsem si je prohlížet zblízka.
15. března vyletěla první, do dvou dnů pak všechny. Založily hnízda po zahradě, můžete je přikrmovat kuřecím masem (vyžerou i vnitřek kostí).
31.07.2016, 16:22
Dobrý den z Přerova. :-)
Už druhým rokem, v kokosovém ořechu s otvorem, který je zavěšen u mého okna v ložnici mám "spolunájemníky" v podobě vosíků francouzských. Původně jsem kokosovou "kukaň" zavěsila pro ptáky ale zájem nebyl. Je fajn je pozorovat. Jsou opravdu krásně zbarvené, u stropu si vytvořily komůrkové hnízdečko a starají se o rodinku. ;-) Pozoruji je i z blízka a jsou opravdu klidné. Nebo-li, "Jediný způsob, jak žít, je nechat žít" Gándhí.
Pohodové dny všem přeje Dana :-)
18.02.2016, 11:34
Již několik let se mi líhnou v únoru v bytě vosíci z květináčů,které jsem měla přes léto s květinami letnit na zahradě.Protože v místnosti vždy uhynuli,snažím se je opatrně odchytit a pustit ven.Zda přežijí chladnější počasí mi není známo.Jak jim zajistit bezpečné přežití mi není známo.