Pěnice Rüppellova

Pěnice Rüppellova

Sylvia ruppeli

Výskyt: Evropa
Velikost: 13,5 cm
Počet vajec: 4-6 ks
Inkubační doba: 13-14 dnů
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1731 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Pěnice Rüppellova neboli také pěnice turecká. Sameček má čelo, bradu a hrdlo černé, rozdělené bílým proužkem (vous). Hřbetní strana je šedá, křídla tmavohnědá, černý ocásek s bílými postranními pruhy. Oční kroužek je červený, končetiny hnědé. Spodní strana těla bledě červenavá až hnědavá. Samička má šedohnědý hřbet a poněkud tmavší hlavu, jen brada a hrdlo jsou ostře odděleny bílým proužkem. Pěnice Rüppellova je dlouhá 13,5 cm. Druh je pojmenován po německém zoologovi a cestovateli jménem Eduard Rüppell.

Prostředí

Pěnice Rüppellova obývá husté trnité křoviny a zdivočelé zahrady. Zřídka je také tažným ptákem, táhnoucím k jihu přes Egypt. Zimu přečkává v severovýchodní Africe. Hnízdí především na kamenitých svazích porostlých nízkým trnitým rostlinstvem. Vyskytuje se především v Řecku, Turecku a okolních ostrovech.

Rozmnožování

Hnízdo má pár pěnic umístěn většinou nízko nad zemí, často v keříku kručinky. Sameček staví i hnízda tzv. „hnízda na hraní", čímž chce dokázat, že je schopen uzavřít manželský svazek, tato hnízda však nikdy zcela nedostaví do konce. Samička sedí po snesení čtyř až šesti vajec na hnízdě 13 až 14 dní. O vylíhlá mláďata se poté starají oba rodiče.

Pěnice RüppellovaNázvy ve světě

Anglicky: Rueppell's Warbler, Estonsky: Mustkurk-põõsalind, Německy: Maskengrasmücke

Foto: http://leesbird.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.