Pěnice vlašská
Sylvia nisoria

Sylvia nisoria
Pěnice vlašská
- Výskyt: Evropa
- Délka: 15 cm
- Hmotnost: 19-32 g
- Počet vajec: 4-6 ks
- Inkubace: 12-14 dnů
- Průměr kroužku: 3 mm
- Potrava: Hmyz a jeho larvy
Pěnice vlašská
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Kmen: Chordata - strunatci
- Třída: Aves - ptáci
- Podtřída: Ornithurae - praví ptáci
- Infratřída: Neornithes - létaví prvoptáci
- Nadřád: Neognathae - letci
- Řád: Passeriformes - pěvci
- Čeleď: Sylviidae - pěnicovití
- Podčeleď: Sylviinae
- Rod: Sylvia - pěnice
Pěnice vlašská
Evropa
- Nadmořská výška: 290 m
- Povrch: většinou nížiny (60%), jih hornatý
- Teplotní pásy a srážky:
- Studený: oblast polární a subpolární (200-600 mm/rok)
- Mírný: oblast západopřímořská (nad 600 mm/rok), přechodná (400-1500 mm/rok), vnitrozemská (do 400 mm/rok)
- Subtropický: oblast středomořská (400-1000 mm/rok)
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Průměrná teplota:
- Zima: -2- +2 °C
- Léto: 21-25 °C
Znaky
Jako strnad velká popelavě šedá pěnice, z dálky dělá dojem holubově šedé. Je dlouhá 15 cm. Staré ptáky lehce poznáme podle příčně proužkované hrudi, zblízka i podle nápadně žlutých očí. Mladí ptáci jsou šedí, bez proužků a můžeme je zaměnit za sedmihláska.
Prostředí
Pěnice vlašská obývá nepříliš řídké křoví, s oblibou v trnitých křovinách. V lesnatých krajích obývá hlavně rozlehlé mýtiny. Výskyt je velmi mezerovitý, což snad souvisí se zvláštními nároky na prostředí. Známá je lokalita pěnice vlašské např. u Neziderského jezera v Rakousku.
Rozmnožování
Samečkové zpívají už v den, kdy přilétají ze zimoviště - v posledních dub-nových a prvních květnových dnech. Jejich zpěv lehko zaměníme se zpěvem pěnice slavíkové a často obsahuje i motivy zpěvu pěnice černohlavé. Samečkové zpívají buď v hustém křoví, nebo při zvláštním letu: vyletí do výše, pak se klikatě snášejí k jinému keři, kde přistanou. Asi za minutu zase vyletí a vrátí se do výchozího bodu.
Hnízdo ptáci staví v křoví nízko nad zemí, nejvýše tak do dvou metrů. Je zhotoveno z volně spletených travních stébel a uvnitř vystláno chlupy a kořínky. Hnízdění probíhá od poslední dekády května do poloviny června, doba sezení na 5, ale i 4 či 6 vajíčkách je 12 až 14 dní. Vyrušíme-li hnízdícího ptáka, opustí hnízdo a v určité vzdálenosti začne naříkat. Stačí často nejmenší vyrušení, abychom rodiče zahnali tak daleko, že hnízdo opustí a na jiném místě si postaví nové. Mláďata se líhnou holá a slepá, oči se jim otvírají po 3 až 4 dnech. Po 11 až 12 dnech pak hnízdo opouštějí.
Názvy ve světě
Pěnice vlašská
Anglicky: Barred Warbler, Finsky: Kirjokerttu, Francouzsky: Fauvette éperviére, Holandsky: Sperwergrasmus, Chorvatsky: Pjegava grmuša, Islandsky: Hauksöngvari, Italsky: Bigia padovana, Maďarsky: Karvalyposzáta, Německy: Sperbergrasmücke
Mohlo by vás také zajímat
Pěnice černohlavá, Pěnice hnědokřídlá, Pěnice pokřovní, Pěnice slavíková, Pěnice mistrovská, Pěnice vousatá, Pěnice kaštanová, Pěnice bělohrdlá, Pěnice Rüppellova, Pěnice černohlavá
www.mateuszmatysiak.pl