Znaky
Malý skořicově hnědý ptáček s ocáskem namířeným takřka kolmo vzhůru. Střízlík obecný se ukrývá v roští a houštinách. Let je nízký a frčivý. Dlouhý je 9,5 centimetru. Dožívá se průměrně 3-4, ve výjimečných případech i 6-7 let.
Prostředí
Podrost, křoviska, kapradinové a ostružinové houštiny, většinou v blízkosti vody.
Rozmnožování
Střízlík obecný je zimní zpěvák, vyzpěvující svou řinčivou a překvapivě hlasitou sloku i za mrazu a sněhu. V předjaří si sameček staví řadu „hracích" hnízd - až více než tucet. Ta leží většinou při kořenech stromů, v houští břečťanu, v hromadách roští, zřídka výše než 3 metry. Na jihu má střízlík dvě snůšky v roce, na severu jen jednu od poloviny dubna do června. V jedné snůšce bývá 5-8 bílých, slabě skvrnitých vajec, na jejichž 14-16 denní inkubaci se podílí pouze samice. O mláďata, která hnízdo opouští po 15-18 dnech, pak pečují oba rodiče. Střízlík obecný bývá také častým hostitelem kukačky.
Potrava
Jeho potrava je zastoupena především živočišnou složkou. Tu představují zvláště pavouci, roztoči, malí korýši, stejnonožci, stonožky, hmyz, jeho vajíčka a larvy. Rostlinná složka, kterou tvoří semena a bobule, se v jeho potravě objevuje jen vzácně.
Všeobecně
Maličký střízlík ztrácí za chladných nocí více tepla než větší ptáci. Proto přečkává zimní noc často pohromadě více střízlíků, schoulených v jednom hnízdečku.
Komentáře ke zvířeti