Lori vlnkovaný (filipínský)

Lori vlnkovaný (filipínský)

Trichoglossus johnstoniae

Výskyt: Indonésie
Velikost: 20 cm
Hmotnost: 48-62 g
Kroužek: 5,5 mm
Počet vajec: 2 ks
Inkubační doba: 23 dnů
Potrava: Nektar, ovoce, pyl, instantní krmení
velikost písma:  A A A
18.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     8768 zobrazení     0 komentářů

Popis

Lori vlnkovaný bývá též někdy nazýván jako lori filipínský. V dospělosti dorůstá délky těla kolem 20 cm a dosahuje hmotnosti v rozmezí 48 - 62 g. Hlavu má zelenou, oblast nad a pod zobákem je zbarvena světle červeně až růžově a přes oko směrem dozadu směřuje fialový pruh. Tváře má lori vlnkovaný světle zelené, oči červené a zobák oranžový. Prsa a břicho jsou zbarveny žlutozeleně s tmavě zeleným vlnkováním. Ocas a křídla jsou zelená a končetiny světle šedé. Poddruh T. johnstoniae pistra celkově tmavší a oblast v okolí zobáku červenější. Spodní partie břicha má více žluté.

Poddruhy

Lori vlnkovaný východní - T.johnstoniae johnstoniae
Lori vlnkovaný západní - T. johnstoniae pistra

Život v přírodě

Domovem tohoto druhu je Indonésie, kde se vyskytuje v nadmořské výšce od 1000 do 2500 m. Obývá horské lesy po páru nebo malých skupinkách. Jeho potravu tvoří nektar, květy, plody, pyl a hmyz. Světová populace má bohužel vinou kácení lesů klesající charakter a je odhadována mírně pod 10 000 jedinců. Většinu dne tráví hledáním potravy na vysokých kvetoucích stromech, na nocoviště slétají no nižších pater. Hnízdní sezóny začíná v březnu až květnu.

Chov

V zajetí se tento aktivní a tichý papoušek příliš nechová. Snadno si uvyká na nové prostředí a svého majitele, mimo dobu rozmnožování může být dokonce držen s jinými mírumilovnými druhy ptáků. Pro chov jednoho páru má mít voliéra rozměry 2,5 x 1 x 2 metry. Teplota chovné místnosti by neměla pod 15 °C. Budka pro tento druh má doporučované rozměry 18 x 18 x 40 cm. Samice snáší dvě vejce (rozměr vajec je 22 x 19 mm), ze kterých se mláďata líhnou po 23 dnech zahřívání. Hnízdí poté opouští po uplynutí 5 týdnů.

Krmivo

Lori vlnkovaný (též lori filipínský) má být krmen komerčními nektarovými přípravky, nebo doma vyrobenými z medu, pylu, pivovarských kvasnic, ovesných vloček, vitaminů a minerálů. Nabídnout můžeme také suché pečivo namočené v mléce. Z ovoce předkládáme jablko, hrušku, pomeranč, papáju, mango. Ze zeleného krmení listy například mangoldu, hlávkového salátu, kapusty, pampelišky, ptačince prostředního.

Lori vlnkovaný (filipínský)Názvy ve světě

Latinsky: Trichoglossus johnstoniae, Anglicky: Rosenbergs Lory, Dánsky: Apolori, Finsky: mindanaonluri, Francouzsky: Loriquet de Johnstone, Holandsky: Johnstones Lori, Italsky: Lorichetto di Johnstone, Japonsky: apoinko, Japonsky 2: アポインコ, Norsky: Mindanaolori, Německy: Mindanaolori, Polsky: lorysa luskowana, Rusky: Джонстонов лорикет, Slovensky: lori okuliarnatý, Čínsky: 红喉绿鹦鹉, Španělsky: Lori de Mindanao, Švédsky: Mindanaolorikit

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.