Popis
Lori žlutohlavý dorůstá v dospělosti délky těla až 25 cm a dosahuje hmotnosti v rozmezí 80 - 85 gramů. Protože je jeho hlava zbarvena žlutohnědě, bývá někde uváděn i jako lori hnědohlavý. Zobák má výrazně červený nebo oranžový, oko hnědé, krk tmavě zelený. Prsa a břicho jsou světle zelené až žluté, ocas tmavozelený. Končetiny mají barvu šedou.
Život v přírodě
Ve volné přírodě obývá lori žlutohlavý Timor a blízké okolní ostrovy. Žije v nížinatých lesích, savanách i v obdělávaných oblastech, pozorován byl až ve výšce 2400 m.n.m. Mimo dobu hnízdění se shlukují do hejn až o sto jedincích, takové letící hejno je značně hlučné. Naopak při příjmu potravy a odpočinku se dají jen s těží odhalit. Potravu představuje pyl, nektar, ovoce, semena a hmyz a jeho larvy. Světová populace je odhadována na více než 50 000 kusů.
Chov
Lori žlutohlavý je aktivním papouškem, který není v chovech příliš zastoupen. Hnízdní budka má mít rozměry dna 25 x 25 cm a výšku zhruba 60 cm. Samice snese 3 vejce (vejce má rozměr 24 x 20 mm), ze kterých se mladí líhnou po 23 dnech. V budce poté setrvávají dalších 8 týdnů. Voliéra by měla být vybudována tak, aby odpovídala přísným hygienickým potřebám, vhodné jsou okachlíkované zdi a betonová vyspádovaná podlaha, pak můžeme voliéru čistit proudem vody. Ve voliéře o rozměrech 3 x 1 x 2 metry může být chováno i více kusů tohoto druhu. Při dobré péči se dožije tento lori až 28 let.
Krmivo
Základem krmné dávky má být nektar, ať už komerční nebo domácí typ z medu, sladového výtažku nebo melasy a vloček smísenými s filtrovanou vodou. Takovou směs je potřeba předkládat jednou nebo 2x denně vždy čerstvou. Nejméně 40 % krmiva musí tvořit ovoce a zelenina (jablka, hrušky, pomeranče, banány, granátová jablka, mango, kiwi, mrkev, kukuřičný klas). Ze zeleného krmení jsou vhodné listy mangoldu, hlávkového salátu, pampelišky, ptačince prostředního. Nabídnout můžeme také sušené fíky namočené několik hodin ve vodě a malé množství nabobtnalých nebo naklíčených slunečnicových semen, též malé množství lesknice nebo ovsa.
Komentáře ke zvířeti