Jespák malý

Jespák malý

Calidris minuta

Výskyt: Tundra
Délka: 14-16 cm
Hmotnost: 17-44 g
Počet vajec: 4 ks
Průměr kroužku: 3 mm
Potrava: Drobní vodní živočichové
velikost písma:  A A A
16.07.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2591 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Jespák malý je pták dlouhý 14 až 16 cm, v průměru podstatně menší než jespák šedý. Mladé ptáky lze snadno určit podle nápadné bílé kresby ve tvaru V na hřbetě. Staří ptáci jsou v létě hnědaví s bílým břichem, v zimě i s bílou hrudí. Mají vždy černé nohy a černý zobák.

Prostředí

Hnízdí v tundře na jih až po křovitou tundru. Nevyskytuje se nebo je vzácný v místech, kde je hojný jespák šedý. Ptáci, kteří nehnízdí, se v létě objevují i v mírném pásmu a dokonce i v tropech. Přezimují v tropické Africe a Asii.

Rozmnožování

Samečkové zpívají za kolébavého letu s vysoko zvednutými křídly nebo vyluzují řinčivý zpěv z vrcholu stromu až do začátku července. Hnízdo je obvykle na suché vyvýšenince v blízkosti vody. Často je vystláno několika lístky, často je to však jen nevystlaná prohlubeninka v zemi. Na 4 vejcích sedí ptáci od konce června a v červenci. Jak dlouho sedí, dosud nevíme, většina mláďat se však líhne ve druhé polovině července.

V Severním moři a Baltu táhnou jespáci malí na podzim v noci ve velikých hejnech, často spolu s jinými ptáky mořských pobřeží. Na jaře přetahují na pobřeží Baltu velmi zřídka, takže se zdá, že Balt oblétají: na podzim létají podél západoevropských břehů až do západní Afriky, pak směrem na východ a přes Kaspické moře opět k severu. Ve vnitrozemí střední Evropy je možno pozorovat jespáky malé za pravidelných tahů od srpna do října.

Potrava

Potravu loví jespák malý za dne i v noci v mělkých vodách při bahnitých březích. Tvoří ji larvy hmyzu, drobní korýši a utopený suchozemský hmyz.

Jespák malýNázvy ve světě

Anglicky: Little Stint, Finsky: Pikkusirri, Francouzsky: Bécasseau minute, Holandsky: Kleine strandloper, Chorvatsky: Mali žalar, Islandsky: Veimiltíta, Italsky: Gambecchio, Maďarsky: Apró partfutó, Německy: Zwergstrandläufer

Foto: http://www.avesphoto.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.