Vodouš štíhlý

Vodouš štíhlý

Tringa stagnatilis

Výskyt: Asie, Evropa
Délka těla: 23 cm
Počet vajec: 3-4 ks
Průměr kroužku: 4,5 mm
Potrava: Drobní živočichové
velikost písma:  A A A
24.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2123 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Nejmenší a nejpůvabnější z vodoušů, dlouhý asi 23 cm. Vodouš štíhlý má velmi tenký rovný zobák. Za letu můžeme vidět stejně jako u vodouše rudonohého bílou zadní část hřbetu, nohy pak dosahují daleko za konec ocasu. Křídla jsou stejnoměrně tmavá. Nohy jsou olivově zelené, čelo a hrdlo bílé. Je to pták velmi čilý, rád pobíhá po listech plovoucích rostlin nebo po koberci řas, kam jej nemohou následovat těžší vodouši. Má příjemný a silný hlas, i když ne tak pronikavý jako jeho větší příbuzní. V zimním šatu je poněkud světlejší než v létě. Na obrázku jej vidíme v zimním šatu, v němž můžeme ptáky pozorovat za tahu v jižní Evropě.

Prostředí

Vodouš štíhlý hnízdí na asijských stepních jezerech, kde je místy velice hojný. Za tahu byl už často pozorován v jižní a střední Evropě. Jeho zimoviště jsou v takřka všech tropických oblastech Starého světa, někdy na mořském pobřeží, někdy na mělkých březích sladkých jezer i jezer slaných či hořkých. Část ptáků přečkává léto také v místech, kde druh nehnízdí.

Rozmnožování

V centru areálu rozšíření hnízdí ptáci i na těch nejmenších místech s bahenní vegetací, na březích řek a jezer a též rašelinišť. Na jaře poletují samečkové za zpěvu podobně jako rackové a zakončují jej střemhlavým letem k samici. Vodouš štíhlý hnízdí místy v koloniích. Od poloviny května do poloviny června klade samice 4, zřídka 3 vejce, rodiče obletují na hnízdišti každého vetřelce s monotónním křikem. Mláďata zůstávají zpočátku v pobřežní vegetaci, později se objevují na otevřených místech na březích.

Potrava

Drobní živočichové, které ptáci sbírají většinou na hladině nebo z povrchu řas.

Vodouš štíhlýNázvy ve světě

Anglicky: Marsh Sandpiper, Finsky: Lampiviklo, Francouzsky: Chevalier stagnatile, Holandsky: Poelruiter, Chorvatsky: Dugonoga prutka, Islandsky: Vatnastelkur, Italsky: Albastrello, Maďarsky: Tavi cankó, Německy: Teichwasserläufer

Foto: http://fkcso.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.