Skokan štíhlý

Rana dalmatina

Výskyt: Evropa, Asie
Velikost: 6,5-7 cm
Počet vajíček: 600-2000 ks
Krmivo: Drobní bezobratlí
velikost písma:  A A A
23.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4965 zobrazení     1 komentář

Skokan štíhlý patří u nás k vzácnějším druhům, vyskytuje se hlavně v nížinách, i když na Vihorlatu byl zastižen i ve výši 1 000 m n. m. Jeho zbarvení je světlejší, někdy až narůžově­lé, má protáhlý čenich a velmi dlouhé zadní nohy, které nataženy dopředu dosahují patou až před če­nich. Nejdelší prst na zadní noze přesahuje plovací blánu dvěma až třemi články. Břicho je šedobílé ne­bo žlutavé, obyčejně beze skvrn, jen hrdlo je někdy kouřové nebo skvrnité. Na bocích nebývá tmavá kresba. U nás dorůstá skokan štíhlý délky asi 6,5 až 7 cm, ale v jižní Evropě mívá až 12 cm délky. Rezonanční (ozvučné) měchýřky tento druh vůbec nemá, proto jeho hlas je velmi tichý. Období pářeni je velmi krát­ké, někdy trvá jen jednu noc. Samičky kladou jen asi 500 vajíček, pulci se vyvíjejí asi tři měsíce. Od pul­ců skokana hnědého je poznáme podle větší veliko­sti (měří až 6 cm) a ocásku zúženého v dlouhou špičku.

Samice přezimují většinou na suchu, samci v bahně pod vodou, a to od října do března. Tento hezký druh se živí drobnou kořistí a obývá hlavně světlé vlhké lesy a křoviny. Je rozšířen v jižní, západní a střední Evropě a v Malé Asii, na východ zasahuje až po Dněpr. V přírodě upoutá skokan štíhlý naši pozornost přede­vším neobyčejně dlouhými skoky.

Skokan štíhlýNázvy ve světě

Anglicky: Agile Frog, Dánsky: Springfrø, Chorvatsky: Šumska smeđa žaba, Maďarsky: Erdei béka, Německy: Springfrosch, Polsky: żaba dalmatyńska, Rumunsky: Broasca roşie de pădure, Slovensky: Skokan štíhly

Foto: cs.balcanica.info

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

27.06.2019, 08:42
Už několik let se k nám do malého jezírka vrací skokan štíhlý. Bydlíme v okrese Rakovník.