Znaky
O něco větší než racek chechtavý, v průměru dlouhý 43 cm, měřící v rozpětí asi 110 cm a těžký kolem 300 g. Ve všech šatech nemá černě opeřenou hlavu, spodní strana má v letním šatu silný růžový, v zimě jen slabě růžový nádech. Jeho 35 až 46 mm dlouhý zobák je nápadně tenký, v létě tmavě červený, v zimě žlutý. Zimní šat starých ptáků se podobá šatu letnímu, hlava a týl jsou pak ale slabě šedé.
Prostředí
Brakická a sladká jezera v blízkosti mořského pobřeží, zvláště v oblasti ústí řek, ale i bažinaté krajiny mezi pobřežními dunami. V zimě zůstává část starých ptáků v blízkosti hnízdní kolonie, část se rozptyluje i dále a objevuje se v Perském zálivu, v oblasti Černého, Středozemního a Kaspického moře, někdy na pobřeží, někdy na příbřežních jezerech.
Rozmnožování
Racek tenkozobý hnízdí v koloniích často spolu s rybáky, ale i v koloniích racků chechtavých. V mokrém terénu staví vysoká hnízda, na pevné souši jsou to obvykle jen spoře stébly vystlané jamky, umístěné minimálně na 70 cm od sousedních hnízd. V mnohých letech nejsou kolonie obsazeny. Racek tenkozobý hnízdí v červnu až v červenci, na 2 až 3 vejcích dlouhých 56 mm sedí oba rodiče. První mláďata vylétají ve druhé polovině července. Ještě v druhém létě mají přechodný šat a ještě se neukazují v hnízdních koloniích.
Potrava
Rackové tenkozobí často při hledání potravy pobíhají na březích nebo na polích a lukách. Loví hmyz a jiné drobné živočichy, ve vodě i rybky.
Komentáře ke zvířeti