Racek malý

Racek malý

Hydrocoloeus minutus

Výskyt: Evropa, Asie, Severní Amerika
Délka těla: 28 cm
Hmotnost: 80-150 g
Počet vajec: 2-4 ks
Inkubační doba: 23-25 dnů
Průměr kroužku: 7 mm
Délka života: Kolem 6 let
Potrava: Hmyz, rybky
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2407 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Racek malý je nejmenší evropský racek, dlouhý asi 28 cm, s rozpětím kolem 70 cm. Špičky křídel starých ptáků jsou vždy bílé, zobák starých ptáků je v létě červený, v zimě a u mladých ptáků černý, spodní strana křídel ve všech šatech je špinavě šedá. Rackové malí létají téměř celý den s prudkými obraty těkavým, let rybáků připomínajícím letem.

Prostředí

Jejich hnízdiště se táhnou včetně četných ostrovů celým mírným pásmem až hluboko do Asie. Racek malý není nikde hojný. V zimě se objevuje při Severním moři a Baltu, při Černém moři a moři Středozemním i daleko od pobřeží.

Rozmnožování

Hnízdní kolonie jsou většinou v okolí jezer s plovoucími rostlinami, v lagunách a močálech s volnou vodní plochou. Při toku se partneři staví proti sobě s povislými křídly a vzhůru namířenými zobáky a ocasy. Oba rodiče staví hnízdo a sedí na vejcích. Na suchém podkladu je hnízdní jamka vystlaná nepořádné stébly, v bažině vystupuje až 20 cm nad hladinu vody. Na 3, zřídka 2 nebo 4 vejcích dlouhých 41 mm sedí ptáci 23 až 25 dnů. Sezení trvá v červnu 23 až 25 dnů, ptáci tedy hnízdí o 10 až 14 dnů později než rackové chechtaví.

Potrava

Hmyz, který ptáci v letu lapají ze stébel a ve vzduchu nebo sbírají z vodní hladiny, v zimě malé rybky a plankton horních vrstev vody.

Racek malýNázvy ve světě

Anglicky: Little Gull, Finsky: Pikkulokki, Francouzsky: Mouette pygmée, Holandsky: Dwergmeeuw, Chorvatsky: Mali galeb, Islandsky: Dvergmáfur, Italsky: Gabbianello, Maďarsky: Kis sirály, Německy: Zwergmöwe

Foto: http://www.davidtomlinsonphotos.co.uk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.