Vodouš šedý

Vodouš šedý

Tringa nebularia

Výskyt:
Velikost: cm
Hmotnost: g
Počet vajec: ks
Inkubační doba: dnů
Průměr kroužku: mm
Potrava::
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2264 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Vodouš šedý je o něco větší než vodouš rudonohý, dlouhý asi 31 cm. Jeho opeření je popelavě šedé, křídla tmavá. Ve svatebním šatu je hruď zřetelně, v prostém šatu jen matně skvrnitá. Nohy jsou v prostém šatu olivově zelenošedé, v šatu svatebním spíše žlutozeleně šedé. Když pták vzlétá, kříčí vodouš šedý hlaholivě „kji-ji“ a „kji-ji-ji“. Před tím, než přistane po trhavém letu, vyrovná jej a dopadá se složenými křídly. Dovede plavat a potápí se, napadne-li jej dravý pták. Většinou je tento druh plachý, jeho vřeštivé volání zní „krí…krí“.

Prostředí

Je rozšířen v zalesněné tundře celé Euroasie. Vodouš šedý hnízdí v bažinatých krajích s nízkou vegetací a vtroušenými stromy. Za tahu na plochých bahnitých březích sladkých i slaných jezer i na mořském pobřeží. Při tahu do Afriky se na jaře i na podzim zastavuje i v České republice.

Rozmnožování

Sameček poletuje za toku nad hnízdištěm, střídá přitom let střemhlav s plachtěním a jódluje a drmolí „dahýdl…dhýdl...“ Když začne sezení na vejcích, tyto zpěvy dozní, a na 4 vejcích, dlouhých 51 mm, sedí oba rodiče v květnu a červnu 24 až 25 dnů. Mláďata dovedou už první den utíkat několik set metrů.

Potrava

Vodouš šedý loví spíš ve vzduchu než v bahně. Jejich kořistí jsou vážky a ve vodě rybky.

Vodouš šedýNázvy ve světě

Anglicky: Common Greenshank, Francouzsky: Chevalier aboyeur, Holandsky: Groenpootruiter, Chorvatsky: Krivokljuna prutka, Islandsky: Lyngstelkur, Italsky: Pantana, Německy: Grünschenkel

Foto: http://www.luontoportti.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.