Znaky
Vodouš šedý je o něco větší než vodouš rudonohý, dlouhý asi 31 cm. Jeho opeření je popelavě šedé, křídla tmavá. Ve svatebním šatu je hruď zřetelně, v prostém šatu jen matně skvrnitá. Nohy jsou v prostém šatu olivově zelenošedé, v šatu svatebním spíše žlutozeleně šedé. Když pták vzlétá, kříčí vodouš šedý hlaholivě „kji-ji“ a „kji-ji-ji“. Před tím, než přistane po trhavém letu, vyrovná jej a dopadá se složenými křídly. Dovede plavat a potápí se, napadne-li jej dravý pták. Většinou je tento druh plachý, jeho vřeštivé volání zní „krí…krí“.
Prostředí
Je rozšířen v zalesněné tundře celé Euroasie. Vodouš šedý hnízdí v bažinatých krajích s nízkou vegetací a vtroušenými stromy. Za tahu na plochých bahnitých březích sladkých i slaných jezer i na mořském pobřeží. Při tahu do Afriky se na jaře i na podzim zastavuje i v České republice.
Rozmnožování
Sameček poletuje za toku nad hnízdištěm, střídá přitom let střemhlav s plachtěním a jódluje a drmolí „dahýdl…dhýdl...“ Když začne sezení na vejcích, tyto zpěvy dozní, a na 4 vejcích, dlouhých 51 mm, sedí oba rodiče v květnu a červnu 24 až 25 dnů. Mláďata dovedou už první den utíkat několik set metrů.
Potrava
Vodouš šedý loví spíš ve vzduchu než v bahně. Jejich kořistí jsou vážky a ve vodě rybky.
Komentáře ke zvířeti