Papoušek žlutouchý

Papoušek žlutouchý

Ognorhynchus icterotis

Výskyt: Kolumbie, Ekvádor
Velikost: 42 cm
Hmotnost: 285 g
Kroužek: 7,5 mm
Počet vajec: 4 ks
Potrava: Směs semen, ovoce a zelenina, zelené krmení
velikost písma:  A A A
22.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     9705 zobrazení     0 komentářů

Vzhled

V dospělosti měří papoušek žlutouchý na délku zhruba 42 cm a dosahuje hmotnosti až 285 g. Ve zbarvení tohoto velmi krásného papouška převládá zelená a žlutá barva. Hlava má zbarvení tmavě zelené se žlutým čelem a žlutým peřím kolem uší - odtud druhový název žlutouchý. Oči jsou oranžové, zobák černý. Prsa a břicho jsou světle zelené. Křídla má papoušek žlutouchý naopak tmavě zelená se světle žlutými rameny. Ocas je rovněž zelená a končetiny šedé. Zbarvení mladých ptáků je stejné jako u dospělých, jen s rozdílem, že mláďata mají kratší ocas a hnědé oči.

Život v přírodě

Ve volné přírodě se tento druh vyskytuje v Kolumbii a Ekvádoru. Žijí ve vlhkých horských lesích ve výšce 1800 - 3000 m.n.m. a pouze v malých skupinkách nebo v době hnízdění pouze po párech.

Chov

O chovu papouška žlutouchého se mnoho neví, protože se téměř nechová. Je to kriticky ohrožený druh, v roce 1999 bylo při sčítání nalezeno pouhých 81 jedinců. Na podporu tohoto druhu bylo vytvořeno několik záchranných programů v čele s Loro Park Fundacion. Jeho populace se v roce 2009 odhadovala už na 1000 jedinců. Přestože je to číslo velice nízké, tak má stoupající tendenci. Jejich zvukový projev je neobvyklý ale rozléhá se do velkých vzdáleností. O hnízdění také není příliš známo, ví se, že samice snáší většinou 4 vejce.

Papoušek žlutouchýNázvy ve světě

Anglicky: Yellow-eared Parrot, Latinsky: Ognorhynchus icterotis, Německy: Gelbohrsittich, Dánsky: Guløret Parakit, Španělsky: Aratinga Orejigualda, Finsky: vahapalmuaratti, Francouzsky: Conure à joues d'or, Italsky: Conuro orecchiegialle, Japonsky: kimimiinko, Japonsky 2: キミミインコ, Holandsky: Geeloorparkiet, Norsky: Guløreparakitt, Polsky: konura zóltolica, Rusky: Желтоухий попугай, Slovensky: arara žltosluchá, Švédsky: Gulörad parakit, Čínsky: 黄耳鹦哥

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.