Vzhled
V dospělosti měří papoušek žlutouchý na délku zhruba 42 cm a dosahuje hmotnosti až 285 g. Ve zbarvení tohoto velmi krásného papouška převládá zelená a žlutá barva. Hlava má zbarvení tmavě zelené se žlutým čelem a žlutým peřím kolem uší - odtud druhový název žlutouchý. Oči jsou oranžové, zobák černý. Prsa a břicho jsou světle zelené. Křídla má papoušek žlutouchý naopak tmavě zelená se světle žlutými rameny. Ocas je rovněž zelená a končetiny šedé. Zbarvení mladých ptáků je stejné jako u dospělých, jen s rozdílem, že mláďata mají kratší ocas a hnědé oči.
Život v přírodě
Ve volné přírodě se tento druh vyskytuje v Kolumbii a Ekvádoru. Žijí ve vlhkých horských lesích ve výšce 1800 - 3000 m.n.m. a pouze v malých skupinkách nebo v době hnízdění pouze po párech.
Chov
O chovu papouška žlutouchého se mnoho neví, protože se téměř nechová. Je to kriticky ohrožený druh, v roce 1999 bylo při sčítání nalezeno pouhých 81 jedinců. Na podporu tohoto druhu bylo vytvořeno několik záchranných programů v čele s Loro Park Fundacion. Jeho populace se v roce 2009 odhadovala už na 1000 jedinců. Přestože je to číslo velice nízké, tak má stoupající tendenci. Jejich zvukový projev je neobvyklý ale rozléhá se do velkých vzdáleností. O hnízdění také není příliš známo, ví se, že samice snáší většinou 4 vejce.
Komentáře ke zvířeti