Papoušek modrohřbetý

Papoušek modrohřbetý

Forpus xanthopterygius

Výskyt: Jižní Amerika
Velikost: 12 cm
Hmotnost: 28 g
Kroužek: 4 mm
Počet vajec: 4-6 ks
Inkubační doba: 21 dnů
Potrava: Směs semen, ovoce a zelenina, zelené krmení
Cena: 600 Kč/pár
velikost písma:  A A A
22.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5374 zobrazení     0 komentářů

Ve zbarvení papoušíčka modrohřbetého převládá zelená barva v různých odstínech (tmavší na vrchní části křídel). Samec má na letkách a na kostřeci kobaltově modré zbarvení. Samice modré znaky nemá a v dospělosti má čelo a líce zelenavě žluté. Mladí ptáci mají zbarvení podobné dospělým, ale bledší.

Papoušíček modrohřbetý je společně s papoučíškem vrabčím nejrozšířenějším druhem papoušíčků. Domovinou tohoto druhu je jižní Amerika na východ od And - střední a severovýchodní Peru, severozápadní Kolumbie, severní Brazílie, severovýchodní Argentina, Paraguay. Ve volné přírodě navštěvuje tento druh nížinné lesy, savany, pastviny, zahrady, zemědělské oblasti i okraje deštných pralesů.

Podnebí v oblasti výskytu papoušíčka modrohřbetého je subtropické nebo tropické s celoroční teplotou v rozmezí 20°C (15) až 30° s vysokou relativní vzdušnou vlhkostí 75% až 90% a s větším množstvím srážek po většinu roku.

Mimo dobu hnízdění žije papoušíček modrohřbetý v malých skupinkách. Živí se semeny různých druhů trav, ovocem a také pupeny stromů. V době hnízdění se oddělují jednotlivé páry. Do dutin stromů a různých štěrbin snáší samička 4-6 vajec, na kterých poté sedí sama dalších 21 dnů.

Papoušek modrohřbetýNázvy ve světě

Latinsky: Forpus xanthopterygius, Anglicky: Blue-winged Parrotlet, Německy: Blauflügel-Sperlingspapagei, Dánsky: Blårygget Spurvepapegøje, Španělsky: Cotorrita Aliazul, Finsky: viheraranen, Francouzsky: Toui de Spix, Italsky: Pappagalletto aliblu, Japonsky: hashibutorurihainko, Japonsky 2: ハシブトルリハシインコ, Holandsky: Spix' Muspapegaai, Norsky: Grønnbrillet Spurvepapegøye, Polsky: wróbliczka niebieskoskrzydla, Portugalsky: Tuim, portugalštině brazilské: Tuim, Rusky: Синекрылый воробьиный попугайчик, Slovensky: papagájik modrokrídly, Švédsky: Violvingad sparvpapegoja, Čínsky: 蓝翅鹦哥

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.