Ve zbarvení papoušíčka modrohřbetého převládá zelená barva v různých odstínech (tmavší na vrchní části křídel). Samec má na letkách a na kostřeci kobaltově modré zbarvení. Samice modré znaky nemá a v dospělosti má čelo a líce zelenavě žluté. Mladí ptáci mají zbarvení podobné dospělým, ale bledší.
Papoušíček modrohřbetý je společně s papoučíškem vrabčím nejrozšířenějším druhem papoušíčků. Domovinou tohoto druhu je jižní Amerika na východ od And - střední a severovýchodní Peru, severozápadní Kolumbie, severní Brazílie, severovýchodní Argentina, Paraguay. Ve volné přírodě navštěvuje tento druh nížinné lesy, savany, pastviny, zahrady, zemědělské oblasti i okraje deštných pralesů.
Podnebí v oblasti výskytu papoušíčka modrohřbetého je subtropické nebo tropické s celoroční teplotou v rozmezí 20°C (15) až 30° s vysokou relativní vzdušnou vlhkostí 75% až 90% a s větším množstvím srážek po většinu roku.
Mimo dobu hnízdění žije papoušíček modrohřbetý v malých skupinkách. Živí se semeny různých druhů trav, ovocem a také pupeny stromů. V době hnízdění se oddělují jednotlivé páry. Do dutin stromů a různých štěrbin snáší samička 4-6 vajec, na kterých poté sedí sama dalších 21 dnů.
Komentáře ke zvířeti