Netopýr pestrý

Netopýr pestrý

Vespertilio murinus

Výskyt: Evropa, střední Asie
Délka těla: 48-64 mm
Hmotnost: 12-20,5 g
Počet mláďat: 1-3 ks
Délka života: let
Potrava: Hmyz
velikost písma:  A A A
14.03.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5871 zobrazení     0 komentářů

Identifikace

Netopýr pestrý je velikostně řazen mezi střední druhy netopýrů. Délka jeho předloktí je 40-47 milimetrů, délka těla se u dospělého jedince pohybuje v rozmezí 48-64 milimetrů, ocas bývá dlouhý 37-44,5 milimetru, ucho velké 12-16,5 milimetru, rozpětí křídel se pohybuje mezi 270-310 milimetry, hmotnost 12-20,5 gramů. Tmavohnědá srst má stříbřitý vzhled, ostře ohraničená spodina je šedobílá. Boltec stejně jako u netopýra severního a netopýra večerního sahá k ústnímu koutku, avšak vytváří zde „kapsičku“. Špička ocasu je volná, ostruha s epiblemou.

Rozšíření

V České republice a na Slovensku je netopýr pestrý nehojný.

Způsob života

Letní kolonie (čítající od 5 do 20 samic) jsou ukryty v různých štěrbinových úkrytech. Jako je například dvojitá střecha, obložení domů, v hřebenech střech, pod kůrou stromu a v puklinách skal. Nezvykle u tohoto druhu vytváří početné kolonie i samci, ty čítají 20 až 100 jedinců, a často se stěhují. Zimují v různých skalních spárách, a v poslední době čím dál častěji ve spárách panelových domů.

Paření probíhá na podzim a v zimě. Často v podzimním období a při výrazném oteplení během zimy zaslechneme v blízkosti výškových budov a vysokých skal pravidelné sykavě cinkavé zvuky. Jedná se o sociální hlas samců lákající samice.

Netopýr pestrýNázvy ve světě

Anglicky: Parti-coloured Bat, Dánsky: Skimmelflagermus, Holandsky: Tweekleurige vleermuis, Chorvatsky: Dvobojni šišmiš, Maďarsky: Fehértorkú denevér, Německy: Zweifarbfledermaus, Rumunsky: Liliac de fereastră, Rusky: Dvuchcvetnyj kožan, Slovensky: Netopier pestrý

Foto: http://www.chiroptera.ru

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.