Identifikace
Plch velký dorůstá délky těla 120-180 milimetrů, ocas se pohybuje od 120 do 150 milimetrů, zadní tlapka je 26 až 30 milimetrů, ucho je velké 17-19 milimetrů. Hmotnost se pohybuje od 80 do 155 gramů. Svým huňatým ocasem připomíná malou veverku, je však snadno rozeznatelný: srst má šedou až šedohnědou, na břiše bílou. Skvrna kolem oka je tmavá. V obou čelistech je po dvou třenových zubech (celkem má plch velký 20 zubů).
Rozšíření
Plch velký se ve střední Evropě nevyskytuje pouze v severozápadním Německu. Místy může být i hojnější. Je znám jeho výskyt i v petřínských sadech v Praze.
Způsob života
Plch velký je noční tvor šplhající v korunách stromů a keřů. Žije v rodinách, přes den spí v jejich hnízdě (to bývá v dutinách stromů, budkách či mezi balvany), kde též tráví zimní spánek. Žije nenápadně a skrytě, ozývá se charakteristickým vrčením. V oblibě má ovoce, semena, ořechy. K páření dochází u plchů velkých obvykle během léta. Samice každoročně absolvuje jeden porod. Páření ovšem předcházejí hlučné námluvy, při nichž samec honí samici a vydává přitom kvičivé a pištivé zvuky. V pozdním létě samice porodí čtyři až šest mláďat. Toto hnízdo nejčastěji umístí do dutiny stromu. Novorozeňata plchů velkých jsou holá, slepá a ve všem naprosto odkázána na mateřskou péči. Matka o ně nejspíše pečuje ještě mnoho týdnů. Když mláďata odrostou, usadí se asi kilometr daleko od rodného hnízda.
Komentáře ke zvířeti
Nepřihlášený uživatel
mame v chate na Slapech uz 4 roky. Jsou moc mili, nejradeji maji banany a piskotky.
Nechaji se hladit i krmit z ruky.