Plch velký

Glis glis

Výskyt: Evropa, Asie
Velikost: 24-33 cm s ocasem
Hmotnost: 80-155 g
Březost: 30-32 dnů
Počet mláďat: 4-6 ks
Potrava: Listy, pupeny, kůra, žaludy
velikost písma:  A A A
04.02.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     19843 zobrazení     1 komentář

Identifikace

Plch velký dorůstá délky těla 120-180 milimetrů, ocas se pohybuje od 120 do 150 milimetrů, zadní tlapka je 26 až 30 milimetrů, ucho je velké 17-19 milimetrů. Hmotnost se pohybuje od 80 do 155 gramů. Svým huňatým ocasem připomíná malou veverku, je však snadno rozeznatelný: srst má šedou až šedohnědou, na břiše bílou. Skvrna kolem oka je tmavá. V obou čelistech je po dvou třenových zubech (celkem má plch velký 20 zubů).

Rozšíření

Plch velký se ve střední Evropě nevyskytuje pouze v severozápadním Německu. Místy může být i hojnější. Je znám jeho výskyt i v petřínských sadech v Praze.

Způsob života

Plch velký je noční tvor šplhající v korunách stromů a keřů. Žije v rodinách, přes den spí v jejich hnízdě (to bývá v dutinách stromů, budkách či mezi balvany), kde též tráví zimní spánek. Žije nenápadně a skrytě, ozývá se charakteristickým vrčením. V oblibě má ovoce, semena, ořechy. K páření dochází u plchů velkých obvykle během léta. Samice každoročně absolvuje jeden porod. Páření ovšem předcházejí hlučné námluvy, při nichž samec honí samici a vydává přitom kvičivé a pištivé zvuky. V pozdním létě samice porodí čtyři až šest mláďat. Toto hnízdo nejčastěji umístí do dutiny stromu. Novorozeňata plchů velkých jsou holá, slepá a ve všem naprosto odkázána na mateřskou péči. Matka o ně nejspíše pečuje ještě mnoho týdnů. Když mláďata odrostou, usadí se asi kilometr daleko od rodného hnízda.

Plch velkýNázvy ve světě

Anglicky: Edible Dormouse, Holandsky: Zevenslaper, Chorvatsky: Veliki puh, Italsky: Ghiro, Maďarsky: Nagy pele, Německy: Siebenschläfer, Rumunsky: Pârşul mare, Rusky: Soňa-polčok, Slovensky: Plch obyčajný

Foto: http://www.champboyer.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

07.10.2016, 15:41
Plchy velke
mame v chate na Slapech uz 4 roky. Jsou moc mili, nejradeji maji banany a piskotky.
Nechaji se hladit i krmit z ruky.