Někdy se jí také říká komba zakrslá, protože je jen o málo větší než komba malá. Pohybuje se klokaními skoky jak po větvích ve výšce až pět metrů, tak po zemi, ale normálně šplhá za pomoci předních i zadních končetin, které si zmočí, aby se lépe udržela na větvi.
Komba jižní loví hmyz v letu rukama nebo seškrabuje pryskyřici ze stromů hřebínkovitými řezáky v dolní čelisti. Loví samotářsky, někdy spí pohromadě s příbuznými ve dne, vzácněji i v noci, a vytváří skupinky, které se navzájem upravují. Je to plaché zvíře a na zem sestupuje jen v případě nutnosti. Pak se rozhlíží na všechny strany, rychle prchá, a když zpozoruje predátora, ozývá se zvučným voláním. Protože je obratná a čilá, většinou unikne z případného nebezpečí.
V dospělosti dorůstá komba jižní délky těla 15-17 centimetrů, ocas je dlouhý 12-27 centimetrů, hmotnost kolísá mezi 50-125 gramy.
Ve volné přírodě obývá komba jižní východní, střední a jižní Afriku; většinou se vyskytuje v savanách s akáciemi.
Čeleď kombovitých zahrnuje druhy se zadními končetinami mnohem delšími než přední, takže jim umožňují dlouhé skoky. Jsou poměrně malé, nejmenší váží jen asi 10 dkg a největší z nich dosahují velikosti kočky. Mají dlouhý ocas, většinou delší než tělo, který jim pomáhá při skocích dlouhých až 4 metry jako kormidlo.
Komentáře ke zvířeti