Pes krátkouchý

Atelocynus microtis

Výskyt: Amazonie
Délka: 72-100 cm
Hmotnost: 9-10 kg
Březost: 63 dnů
Počet mláďat: 2-3 ks
Potrava: Hlodavci i rostlinná potrava
velikost písma:  A A A
11.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3939 zobrazení     0 komentářů

Podobné jako psík mývalovitý má pes krátkouchý krátké, zaokrouhlené boltce, kratší sametovou srst, která múze být tmavošedá až černá svrchu a světle už plavě šedá naspodu. Je to hlavně noční šelma, žijící samotářsky a pohybující se nenápadně a tiše po lesní půdě. Jeho přítomnost prozrazuje silný pižmový zápach z řitních žlázek, sloužící zřejmě ke komunikaci. Živí se patrně hlavně hlodavci, ale nevyhýbá se ani rostlinné potravě.

Pes krátkouchý dosahuje délky těla 72 centimetrů až jeden metr, ocas je pak dlouhý kolem 35 centimetrů. Hmotnost se pohybuje v rozmezí 9-10 kilogramů.

Pes krátkouchý obývá ve volné přírodě Amazonii; konkrétně navštěvuje tropické pralesy až do výše 1 000 metrů nad mořem.

Náleží do čeledi psovití. Psovití (Canidae) jsou většinou masožravci případně všežravci. Do této čeledi patří například psi, vlci, lišky, kojoti a šakalové. Stejně, jako některé kočky, jsou všichni psovití prstochodci. Psovité šelmy jsou vytrvalé a velmi přizpůsobivé. Charakteristické je pro ně štíhlé tělo s dlouhýma nohama a dlouhým chlupatým ocasem. Psi jsou rozšířeni po celém světě, až na pár izolovaných oblastí jako je Nový Zéland, ovšem i tam člověk zatáhl domácí plemena psů.

Pes krátkouchýNázvy ve světě

Anglicky: Short-eared Dog, Chorvatsky: Kratkouha lisica

Foto: http://www.tunturisusi.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.