Ocelot dlouhoocasý - Margay

Ocelot dlouhoocasý - Margay

Leopardus wiedi

Výskyt: Od Mexika po Argentinu a Uruguay
Délka těla: 46-79 cm
Hmotnost: 3-9 kg
Březost: 76-85 dnů
Počet mláďat: 1-2 ks
Potrava: Veverky, krysy, ptáci, larvy a pavouci
velikost písma:  A A A
02.07.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7810 zobrazení     1 komentář

Tato stromová kočka, dříve nazývaná kočka dlouhoocasá, připomíná zmenšeného ocelota a je to jediná kočka, jejíž zadní nohy se mohou otáčet o 180°, takže může viset hlavou dolů jako veverka. Srst je žlutohnědá nahoře a bílá naspodu, s podélnými řadami tmavých skvrn, které jsou uprostřed světlejší. Margay je mnohem menší a štíhlejší než ocelot velký, má delší ocas a pestřejší zbarvení. Pronásleduje kořist na stromech, zejména veverky, krysy, mladé lenochody, ptáky, larvy a pavouky.

Ocelot dlouhoocasý dosahuje délka těla 46-79 centimetrů, ocas pak bývá dlouhý 33-51 cencimetrů, hmotnost kolísá mezi 3-9 kilogramy.

Margay se ve volné přírodě vyskytuje od Mexika až po Argentinu a Uruguay; konkrétně se vyskytuje v tropických deštných pralesích. Tráví většinu života v korunách stromů, kde loví. Žije skrytě a je plachá. Je dobře vybavená na to, aby se skryla na stromě, než se natolik setmí, že se může vydat na loveckou výpravu. Jako jediná kočka dokáže slézat po kmeni hlavou dolů díky neobyčejně pružným zadním nohám, které jí umožňují úplně se přetočit a pevně se zachytit kůry.

S úbytkem kožešin velkých ocelotů a jiných koček se ocelot dlouhoocasý stal přitažlivým předmětem obchodu s kožešinami. Potřebuje přísnou ochranu.

Březost trvá 76-85 dní, rodí jedno mládě, vzácně dvě.
 

Ocelot dlouhoocasý - MargayNázvy ve světě

Anglicky: Margay, Německy: Langschwanzkatze, Holandsky: Margay, Chorvatsky: Margaj, Polsky: Margaj, Rumunsky: Margay, Slovensky: Margaj

Foto: http://www.inriodulce.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

12.12.2017, 19:12
this is a fluffy cat! i like cats