Kladrubský kůň

Equus ferus caballus

Původ: Česká republika
Kohoutková výška: 165-170 cm
Hmotnost: 700 kg
Barvy: Bělouš, vraník
Využití: Vozatajské závody, kočároví kůň
velikost písma:  A A A
08.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5985 zobrazení     2 komentáře

Historie

Počátky plemene sahají do 16. století, do období Habsburské monarchie. Jeho předci byli španělští a staroitalští koně. V roce 1579 byl založen dvorní hřebčín císařem Rudolfem II. a stal se centrem chovu kladrubských koní. V 18. století vznikly 3 významné linie, jejichž zakladateli byli hřebci Pepoli, jehož potomci byli prvotřídní chovní koně Generale a Generalissimus, další byli Sacramoso a Napoleone. Starokladrubští bělouši jsou dodnes chováni v Národním hřebčíně Kladruby nad Labem. Stádo kladrubských vraníků však bylo během druhé světové války zničeno a hrozil zánik této linie. Naštěstí se zachránilo několik klisen a černí kladrubáci se přestěhovali do hřebčína Slatiňany. Kladrubský kůň byl prohlášen za českou národní památku.

Povaha

Kladrubští koně jsou přátelští, ochotní a pracovití. Jsou laskaví, učenliví a energičtí. Jsou také vytrvalí a dobře ovladatelní.

Konstituce

Hlava je výrazně klabonosá, krk je svalnatý a klenutý. Lopatky jsou strmé a hrudník hluboký. Hřbet je delší a pevný, záď kulatá, svalnatá a poměrně vysoko nasazeným ocasem. Končetiny jsou silné s dobrými klouby a bez rousů. Kopyta jsou tvrdá. Srst je bílá nebo černá, ale začínají se objevovat i ryzáci. V kohoutku má kladrubský kůň průměrně 165–170 cm.

Využití

Kladrubští koně byli původně kočároví koně. Dnes se využívají při přehlídkách a tradičně spřežení kladrubských běloušů veze startéra Velké Pardubické na start. Jsou také vyhledávaní koně do vozatajských závodů. Křížením s jinými teplokrevníky vznikají výborní jezdečtí koně s drezúrním nadáním.

Kladrubský kůňNázvy ve světě

Anglicky: Kladruber, Francouzsky: Kladruber, Německy: Kladruber, Polsky: Koń kladrubski

Foto: http://en.wikipedia.org

Text poskytl: http://plemena-koni.cyberserver.cz/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

17.06.2021, 18:50
kladrubši,koně,chov,jejih,začal,se
zabývat,rudolf,2,dokonce,se,i,princ
filip.vevoda,,z,edymburgu,10,6.1921,zesnul,pokojně
nedožitých,100,let,hrad,vinzor
03.02.2020, 18:39
Kladrubské koně mám ráda, je mi 12 let a na střední školu pojedu do Kladrub nad Svitavou na jezdeckou střední školu, ale protože mám 5 dioptrií tak záleží na doktorech jestli mi tento obor povolí. Jezdím jen do Petrovic na jízdy.JE TO PARÁDA!!!!! Mám tam oblíbeného koně jménem Bond, je černý a 175 cm vysoký. Ještě sem na něm nejela, ale příště pojedu!!!! Koně mám ráda od dvou let,jsou to MILÁČCI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!