Kladrubský kůň
Equus ferus caballus
Kladrubský kůň
Equus ferus caballus
- Původ: Česká republika
- Kohoutková výška: 165-170 cm
- Hmotnost: 700 kg
- Barvy: Bělouš, vraník
- Využití: Vozatajské závody, kočároví kůň
Taxonomie
- Třída: Mammalia - savci
- Podtřída: Theria - živorodí
- Infratřída: Eutheria - placentálové
- Řád: Perissodactyla - lichokopytníci
- Podřád: Hippomorpha
- Čeleď: Equidae - koňovití
- Rod: Equus - kůň
- Podrod: Equus - kůň
- Druh: Equus ferus - tarpan stepní
- Poddruh: Equus ferus caballus - kůň domácí
- Sekce plemen: Equus ferus caballus - teplokrevníci
Historie
Počátky plemene sahají do 16. století, do období Habsburské monarchie. Jeho předci byli španělští a staroitalští koně. V roce 1579 byl založen dvorní hřebčín císařem Rudolfem II. a stal se centrem chovu kladrubských koní. V 18. století vznikly 3 významné linie, jejichž zakladateli byli hřebci Pepoli, jehož potomci byli prvotřídní chovní koně Generale a Generalissimus, další byli Sacramoso a Napoleone. Starokladrubští bělouši jsou dodnes chováni v Národním hřebčíně Kladruby nad Labem. Stádo kladrubských vraníků však bylo během druhé světové války zničeno a hrozil zánik této linie. Naštěstí se zachránilo několik klisen a černí kladrubáci se přestěhovali do hřebčína Slatiňany. Kladrubský kůň byl prohlášen za českou národní památku.
Povaha
Kladrubští koně jsou přátelští, ochotní a pracovití. Jsou laskaví, učenliví a energičtí. Jsou také vytrvalí a dobře ovladatelní.
Konstituce
Hlava je výrazně klabonosá, krk je svalnatý a klenutý. Lopatky jsou strmé a hrudník hluboký. Hřbet je delší a pevný, záď kulatá, svalnatá a poměrně vysoko nasazeným ocasem. Končetiny jsou silné s dobrými klouby a bez rousů. Kopyta jsou tvrdá. Srst je bílá nebo černá, ale začínají se objevovat i ryzáci. V kohoutku má kladrubský kůň průměrně 165–170 cm.
Využití
Kladrubští koně byli původně kočároví koně. Dnes se využívají při přehlídkách a tradičně spřežení kladrubských běloušů veze startéra Velké Pardubické na start. Jsou také vyhledávaní koně do vozatajských závodů. Křížením s jinými teplokrevníky vznikají výborní jezdečtí koně s drezúrním nadáním.
Názvy ve světě
Kladrubský kůň
Anglicky: Kladruber, Francouzsky: Kladruber, Německy: Kladruber, Polsky: Koń kladrubski
Mohlo by vás také zajímat
Kuňka žlutobřichá, Kuňka východní, Norický kůň - Norik, Andaluský kůň, Achaltekinský kůň, Pakůň žíhaný, Skunk skvrnitý, Skunk jižní, Kuna rybářská, Skunk pruhovaný
Foto: http://en.wikipedia.org
Text poskytl: http://plemena-koni.cyberserver.cz/