Norický kůň - Norik

Norický kůň - Norik

Equus ferus caballus

Původ: Rakousko
Kohoutková výška: 155-170 cm
Hmotnost: 700-900 kg
Barvy: Hnědák, ryzák, strakáč
Využití: Tažný a jezdecký kůň
velikost písma:  A A A
08.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     9074 zobrazení     0 komentářů

Historie

Norik pochází z rakouských Alp a jeho minulost sahá až do dob Římanů. Ve středověku to byli oblíbení váleční koně. Jeho předci byli španělští, neapolští a burgundští koně. Poté se norici využívali i v zemědělství a v 18. století byli přikříženi teplokrevníky. Tak vznikli výborní koně pro armádu. V nezměněné formě se norik chová dodnes.

Povaha

Co se týče povahy, je norický kůň dobromyslný, klidný a poslušný chladnokrevník. Je pracovitý a silný. Je také značně odolný a nenáročný na chov.

Konstituce

Hlava tohoto plemene je spíše těžší, krk je krátký a svalnatý. Plece jsou silné, lopatky skloněné. Hrudník je hluboký a klenutý. Hřbet je rovný a silný, záď svalnatá s nízko nasazeným ocasem. Končetiny jsou pevné, suché s rousy.

Běžná výška plemene je asi 163 centimetrů. Nejčastější zbarvení tohoto plemene jsou následující: tmaví hnědáci, ryzáci, vraníci, bělouši a tygři. Bílé znaky na těle jsou nepřípustné. Nové vyšlechtěné typy jsou hnědáci či ryzáci s bohatou hřívou a kvalitním ocasem. Má hlavu s klabonosem, silný krk.

Využití

Norik byl šlechtěn jako pracovní plemeno v zemědělství a později používán armádou. Dnes se norický kůň využívá v tahu a také jako spolehlivý jezdecký kůň.

Norický kůň - NorikNázvy ve světě

Anglicky: Noriker Horse, Německy: Noriker

Foto: http://www.kimballstock.com

Text poskytl: http://plemena-koni.cyberserver.cz/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.