Králík novozélandský

Králík novozélandský

Původ: USA
Délka: 45 cm
Hmotnost: 4-5 kg
Březost: 31 dnů
Počet mláďat: 6-8 ks
velikost písma:  A A A
13.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     12224 zobrazení     0 komentářů

Králík novozélandský byl vyšlechtěn v USA - Kalifornii jako masné plemeno pomocí stájových králíků pocházejících z Nového Zélandu v roce 1916 W.S.Preshawem s chovným cíle získat bílého králíka, který při intenzivním a správném krmení bude dosahovat ve věku 10-12 týdnů živé váhy 2,5 kg. Podle Hanse Petera Scholze bylo k jeho vyšlechtění použito novozélandských červených a angor. Do Evropy byla první zvířata dovezena roku 1958 (Anglie). V Německu bylo toto plemeno uznáno roku 1963. K nám se dostali o něco později.

Králík novozélandský je v českých králíkárnách oblíbeným chovancem i častým cílem vystavovatelů. Délka těla se u tohoto plemene pohybuje kolem 45 centimetrů, uši bývají dlouhé 12 nebo 12,5 centimetrů. Tělo působí mírně zavalitě, má širokou hlav a středně krátké končetiny.

Novozélandský králík je chován v barvě červené nebo bílé (albín). Červené zbarvení se podobá liščímu a má vysoký lesk. Toto plemeno má tmavě-hnědé oči a tmavé drápky na končetinách. Bílé zbarvení mívá zhruba o 1 centimetr kratší uši. Barva srsti je čistě bílá a oči růžové.

Jsou otužilí a poměrně plodní, králice jsou velmi dobré matky. Samice se hodí pro hybridizaci. Nejčastěji se kříží s ostatními masnými plemeny. Je to velmi vhodné plemeno pro začátečníky.

Králík novozélandskýNázvy ve světě

Anglicky: New Zealand White, Německy: Weiße Neuseeländer

Foto: http://www.kzv-r351-donnerberg.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.