Holub Ostravská bagdeta

Holub Ostravská bagdeta

Původ: Česká republika
Plemenná skupina: Holubi bradavičnatí
Průměr kroužku: 9 mm
velikost písma:  A A A
14.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4186 zobrazení     0 komentářů

Ostravská bagdeta je plemeno holuba pocházejícího z České republiky. Na Ostravsku se bagdeta chová asi od devadesátých let 19. století.

Je to čistě okrasné plemeno střední velikosti vyznačující se dlouhým, silným a dolů ohnutým zobákem a dlouhým esovitě zahnutým krkem s péřovou náprsenkou. Je to plemeno vzácné, ohrožené vyhynutím, v roce 2012 bylo v České republice chováno 340 ptáků. V zahraničí se nechová vůbec. Chovatel Ing. Tomáš Sousedík říká o početnosti tohoto plemene následující „chovu ostravských bagdet by prospělo navázání styků s polskými chovateli, kde je obdobné plemeno holubů. Je škoda, že pro toto originální moravské plemeno nebylo směrem do zahraničí nic uděláno ani svazem, ani klubem a to ani vystavováním v zahraničí.

Pro ostravskou bagdetu je příznačné, že vlastnosti které se jinde považují za nežádoucí, jsou zde požadavkem. Ostravské bagdety se nevyznačují lacinou líbivostí, jejich krása vyžaduje zkušené oko chovatele, který holubářství rozumí a umí správně postřehnout vysoké hodnoty exteriérových znaků a prošlechtěných zvláštností. Barva opeření není pro ostravské bagdety příliš podstatná. Uznány jsou všechny barevné a kresebné rázy poštovního holuba, chová se plnobarevná ve všech základních barvách, dále v rázu pruhovém či kapratém, bělokosé běloocasaté kresbě a v barvě grošované a tygří.

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.