Holub Cášský voláč

Columba livia f. domestica

Původ: Německo
Plemenná skupina: Holubi voláči
velikost písma:  A A A
18.05.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1407 zobrazení     0 komentářů

Cášský voláč je plemeno holuba domácího určené především k okrasnému chovu ve voliérách. Je to vzrůstem středně velký holub vynikajících volatostí, s hlavou zdobenou lžičkovitou chocholkou, s jedinečnou kresbou opeření - bílá kresba tvoří na voleti co největší bílý půlměsíc, dále je bílá spodní část hrudi, břicho, bérce a ruční letky, ostatní peří je barevné. Trvalé výrazné nafouknutí volete jej řadí mezi voláče, v seznamu plemen EE je cášský voláč zapsán pod číslem 0326.

Postavou se jedná o středně velkého voláče s protáhlou hlavou a vysokým a oblým čelem. Oči jsou červené nebo oranžové. Hlava je v záhlaví zdobená chocholkou, ta bývá špičatá, s širokou základnou a je rozčísnutá napříč hlavy. Taková chocholka se nazývá chocholkou lžičkovitou. Krk je velmi dlouhý. Vole je velmi dobře vyvinuté, ale vydouvá se především dopředu, ze stran je zploštělé, směrem k hlavě se mírně rozšiřuje, ale na šíji se vyklenuje jen málo. Jeho přechod v hruď je plynulý.

Opeření je dlouhé, avšak dostatečně přiléhající. Pro plemeno cášský voláč je typická měsíčková kresba. Základní barva opeření je barevná, chová se v rázu černém, popelavě červeném a žlutém, modrém, stříbřitém a červeně plavém a žlutě plavém bezpruhém, pruhovém a kapratém. Hlava, vnitřní strana chocholky a horní část volete jsou barevné. Bílý půlměsíc vybíhá z bočních stran chocholky na přední část volete. Měl by být co nejširší. Pod bílým půlměsícem je 2 až 4 centimetry široký barevný pás, který jej odděluje od bílé spodní části hrudi a břicha. Bérce a sedm krajních letek jsou také bílé. Černí a modří ptáci mají barevný ocas, rázy v červené, žluté a stříbřité řadě mají ocasy světlé.

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.