Gaviál indický

Gavialis gangeticus

Výskyt: Indie
Délka: Až 6 m
Hmotnost: Až 180 kg
Krmivo: Ryby
velikost písma:  A A A
06.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5377 zobrazení     0 komentářů

Gaviál indický obývá ve volné přírodě Indii, kde se mu dostalo takové cti, že je považován za posvátné zvíře. Bohužel je kriticky ohrožený, populace je velmi roztříštěná, na mnoha místech vyhubená nebo na pokraji vyhubení. Zprávy z roku 2005/2006 odhadují stavy v přírodě na méně než 200 jedinců.

Gaviál indický se konkrétně vyskytuje, či vyskytovat v Bangladéši a Pakistánu (je zde blízko vyhubení), Bhútán a Barma (pravděpodobně vyhubený), severní Indie, Nepál. Je rozšířený v říčních systémech Brahmaputry (Bhútán, Indie), Indu (Pákistán), Gangy (Indie, Nepál) a Mahanadi (Indie), malá populace je snad ještě v řekách Kaladan a Irrawaddy v Barmě.

Gaviáli indičtí žijí v harémech – samci se obklopují několika samicemi. Samice hloubí v písčitých březích jámu, do níž kladou vejce a poté ji opět pískem zahrnou. Okolo hnízda pak hlídkují až po dobu tří měsíců, než se z vajec vylíhnou mladí gaviáli. Po vylíhnutí se mláďata přemístí do vody a zůstávají zpočátku v péči rodičů, kteří je hlídají, krmí a vozí na zádech nebo na hlavě.

V České republice můžete tento druh také spatřit, chovnou skupinu vlastní ZOO Praha a pyšnit se touto raritou mohou i v jižních Čechách na Krokodýlí farmě v Protivíně. Mimo to jsou chováni pouze v 10 zoologických zahradách ve 4 zemích – USA, Singapur, Srí Lanka, Japonsko.

Gaviál indickýNázvy ve světě

Anglicky: Gavial, Chorvatsky: Indijski gavijal, Německy: Gangesgavial, Rumunsky: Gavial, Slovensky: Gaviál indický
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: calphotos.berkeley.edu

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.