Axis indický

Axis axis

Výskyt: Jižní Nepál, také Indii a Ceylon
Délka: 1-1,8 m
Hmotnost: 70-110 kg
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5562 zobrazení     3 komentáře

Axis indický je běžně známý pod jménem čital. V Indii dodnes tvoří velká stáda o stu i více kusech, které spásají trávu v otevřené krajině nebo okusují větve keřů. Často sledují tlupy opic a sbírají plody, které opice házejí na zem. Čital je velmi hbité a obratné zvíře, které se prodere každou houštinou a dosahuje rychlosti 65 km v hodině. Je světle kaštanový s bílým skvrněním, výraznou bílou skvrnou na krku a krémovou spodinou. Paroží je jednoduché, má výrazné očnice, na hlavní lodyze dvě výsady, a půvabně se ohýbá dozadu.

Délky těla dosahuje axis indický 1-1,8 metru, ocasu 10-15 centimetrů, hmotnost kolísá v rozmezí 70-110 kilogramů.

Čital obývá ve volné přírodě Jižní Nepál, také Indii a Ceylon; navštěvuje otevřené travnaté plochy v blízkosti ochranných porostů.

Axis indický přivádí na svět dvě mláďata.

Jelenovití je druhově bohatá čeleď. Vyjma Antarktidy žijí na všech kontinentech. Jejich hlavním biotopem je hlavně les, ale někteří zástupci této čeledi se zdržují i v travnatých oblastech a v tundře. V ČR je nejhojnějším druhem srnec obecný, dále jelen lesní a daněk evropský. Poslední dobou lze u nás najít i populace losů. Na území ČR se v oborách chovají i exotické druhy jelenovitých jako je wapiti západní, sika dybowského nebo jelenec běloocasý. Někteří jelenovití se chovají jako polodomestikovaní a byli dovezeni i do Velké Británie, Austrálie a na Nový Zéland.

Axis indickýNázvy ve světě

Anglicky: Chital, Chorvatsky: Jelen axis, Německy: Axishirsch, Rumunsky: Cerb axis, Slovensky: Jeleň axis

Foto: http://texas-exotics.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

03.12.2019, 08:28
ja na to seru
06.03.2018, 06:52
pozdravujem IIonazoli,
prosím viete mi poradiť, kde v čechach možem kúpiť jednotlivce alebo chovnú skupinu jeleňa axis axis? moc dakujem, mail: zaturecky@gmail.com
16.11.2016, 18:40
Chovám jelena axis už několik let. Dva mí známí také. Ješte jsme nikdy nemněli od žádné laně dvojičky.
Rozmnožuje se celý rok.