Guan guyanský

Penelope marail

Výskyt: Guayana a Venezuela
Hmotnost: 850 g
Počet vajec: 2-3 ks
Inkubační doba: 24 dnů
Potrava: Výhonky, listy, hmyz a jeho larvy
velikost písma:  A A A
25.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2349 zobrazení     0 komentářů

Guan guyanský patří do řádu hrabavých (Galliformes), čeledi hokovitých (Cracidae). Obývá tropic­ké oblasti Guayany a Venezuely, jižně po Orinoko, západně po Rio Caura. V Guayaně je hojný v lesích v blízkosti pobřeží a také na přilehlých ostrovech. Druhové vědecké jméno marail je původu domorodého, tak ho totiž nazývají zdejší indiáni. Zoologové rozeznávají dva poddruhy. Tento guan dosahuje hmotnosti kolem 850 g.

Guan guyanský je pták hlubokých prale­sů. Zdržuje se převážné v korunách stromů nebo vy­sokých keřů. Je ptákem společenským a v dobé mimohnizdní se zdržuje ve velkých skupinách, hejna o sto jedincích nejsou žádnou vzácnosti. I v dobé hnízdění se jednotlivé páry často zdržují ve vzájemné blízkosti. V podvečer vydávají samci tohoto druhu štěkavé zvuky jako ..vhaf, vhaf, vhaf", a také ráno kolem šesté ho­diny se často ozývají.

Hnízdo si tito ptáci staví nejčastěji v hustých větvích vysokých keřů, vzácné také na zemi. Hnízdo je vybudované z větviček a zelených listů a je vystlané me­chem a lišejníky. Samice snáší 2-3 bělavá vejce a sedí na nich sama kolem 24 dnů. Guan guyanský se živí různými bobulemi, ovocem, výhonky, zelený­mi listy a příležitostně sezobne i hmyz nebo jeho lar­vy.

Foto: neotropical.birds.cornell.edu

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.