Guan horský

Oreophasis derbianus

Výskyt: Mexiko a pilehlé části Guatemaly
Délka: 75-90 cm
Počet vajec: 2 ks
Inkubační doba: 34-36 dnů
Potrava: Plody, listy, výhonky
velikost písma:  A A A
25.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2823 zobrazení     0 komentářů

Guan horský, kterému se také říká guan Derbyho nebo lorda Derbyho, patří do řádu hrabavých (Galliformes), čeledi hokovitých (Cracidae). Je to podivu­hodně vyhlížející pták. Na temeni hlavy má nápadný kostěný výrůstek vysoký až 5 cm, pokrytý červeně zbarvenou, neopeřenou kůží. Nohy má relativně krát­ké. Obývá horské subtropické lesy jižního Chiapasu v Mexiku a přilehlé části Guatemaly ve výšce 2 300— 3 300 m nad mořem. Jeho výskyt byl také za­znamenán ve východní oblasti mexického státu Oaxaky. Není však nijak hojný — i ve své domovině se vyskytuje jen na několika málo lokalitách. V mexic­kém státě Chiapas je jakýmsi „národním" ptákem a mají ho ve znaku zdejší ochránci přírody.

Guan horský žije převážné v okolí velkých sopek, především ve vlhkých lesích, které tu tvoří stálezelené duby druhu Quercus crispifolia, borovice a cypři­še. Zdržuje se zpravidla na silnějších vodorovných větvích. Své stálé stanoviště mívá při vrcholu koruny. Odtud podniká krátké lety na okolní stromy nebo ke ře za potravou.

Guan horský se živí různými plody, například epi­fytických kaktusů rodu Epiphyllum, případně i žlutooranžovými plody stromu Photinia matudai apod. Plody polyká celé. Potravu si zpestřuje zelenými listy a výhonky. V žaludku jedné ulovené samice byly na­lezeny i zbytky hmyzu. V době hnízdění, které začíná v lednu a končí v dubnu, se ptáci hlasitě ozývají. Sa­motné hnízdo guana horského však dosud nebylo nalezeno.

Guan horskýNázvy ve světě

Anglicky: Horned Guan, Francouzsky: Oréophase cornu, Chorvatsky: Rogati guan, Německy: Bergguan, Polsky: Jednoróg, Slovensky: Roháň horský

Foto: www.theonlinezoo.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.