Tuňák obecný

Tuňák obecný

Thunnus thynnus

Výskyt: Atlantický a Tichý oceán
Délka těla: Až 3m
Hmotnost: Až 500 kg
Potrava: Dravec
velikost písma:  A A A
26.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     11443 zobrazení     1 komentář

Tuňák obecný patří k nejcennějším a největším mořským rybám. Rekordní ku­sy měří přes tři metry a váži půl tuny. Je to skvělý plavec, který má pod pevnou kůží bohatý systém krevních cév a díky tomu si uchovává tělesnou teplo­tu vyšší až o 9 °C než okolní voda. Proto má také dvo­jí maso, bílé a červené, přičemž bílé je mnohem tuč­nější. Podobně jako maso makrel je i maso tuňáků velmi chutné a šťavnaté a rovněž se rychle kazí.

Tu­ňák obecný je téměř kosmopolit, hravě překonává obrovské vzdálenosti a žije v Atlantiku i v Tichém oceáně, a ovšem i v okrajových mořích. Dává před­nost teplejší vodě, proto nezasahuje daleko na se­ver.

Tuňák obecný je ryba dravá a velmi žravá, která loví ne­jen v povrchových vrstvách vody, ale i v hloubkách, pouze potěr se drží při hladině. Malí tuňáci se živí planktonem a velmi rychle rostou, ve třetím roce ži­vota bývají už metr dlouzí a váži až 15 kg.

Dospělí tu­ňáci loví ryby, sépie i různé korýše, a díky své žravosti se loví i na udici jako sportovní ryba. Tuňák obec­ný se tře u pobřeží, např. ve Středozemním moři, a to v květnu až červenci. Po vytření se vydává na dlouhé cesty. Čím větší ryby, tím hlouběji se zdržují, takže uzavírací sítě, do nichž se tyto velké ryby loví, se spouštějí až do hloubky 120 metrů. I tuňáci se po­hybují v hejnech a loví společně.

Tuňák obecný patří k nejcenněj­ším rybám, a proto intenzita lovu stále vzrůstá, takže bohatství hejn se zmenšuje a skutečně veliké ryby se stávají vzácností.

Tuňák obecnýNázvy ve světě

Anglicky: Atlantic Bluefin Tuna, Chorvatsky: Tunj, Německy: Thunfisch, Rumunsky: Ton, Španělsky: Atún azul

Foto: www.wwf.org.hk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

01.12.2020, 17:10
Moc krásné