Kanic obrovský

Epinephelus lanceolatus

Výskyt: Indický a Tichý oceán od Rudého moře a jižní Afriky
Délka těla: Až 2 m
Hmotnost: Až 400 kg
Potrava: Ryby, korýši, měkkýši
velikost písma:  A A A
02.03.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7629 zobrazení     3 komentáře

Kanic obrovský patří k těm živočišným druhům, které najdeme následkem určitých nejasností v popisu pod několika různými odbornými jmény. Někteří odborníci jej řadí do rodu Serrenus, jiní do rodu Cema, ale zejména z karibské oblasti jej můžeme najit pod názvem Epinephelus guaza, přičemž druhové jméno vychází z lidového označení v této oblasti (na Kubě je znám pod jmé­nem guasa).

Kanic obrovský dorůstá délky 30 až 40 cm, podle pod­mínek. V Jaderském moři je to poměrně malá rybka, v Karibském kolos. Horní čelist je kratší než dolní, šupiny jsou drsné jako skelný papír. V přední části hřbetní ploutve má ostré paprsky, na žaberním víčku tři nápadné ostny. Celkové zbarvení těla je hnědavé, hřeben hřbetní ploutve mívá oranžový nádech. Tím se nápadně liší od jiných kaniců, kteří jsou většinou pestře zbarveni.

Kanic obrovský žije v teplých mořích, od Středo­zemního moře po americké břehy Atlantiku. Na se­ver dosahuje k Biskajskému zálivu. Obývá rozsedliny skalnatého pobřeží, kde se ukrývá za velkými kameny v hloubce do 400 až 600 m. Plůdek loví v noci u hladiny živočišný plankton, dospělí jedinci se živí rybami, korýši a měkkýši. Zvláštností tohoto druhu je rozmnožováni. Pohlavně dospělé ryby mají jak sam­čí, tak samičí pohlavní žlázy (jsou hermafroditi) a ně­kdy u nich údajně může dojít i k samooplození. Tento jev známe i u jiných ryb čeledi kanicovitých. např. u Serranellus subligarius.

Kanic obrovský je vyhledá­vaná lovná ryba, která má velmi chutné maso. Z Ka­ribského moře známe i rekordní úlovky (360 kg).

Kanic obrovskýNázvy ve světě

Anglicky: Banded Rockcod, Německy: Riesenzackenbarsch

Foto: www.hawaiisfishes.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

11.05.2018, 11:39
:*
Text komentáře: *Text komentáře: *Text komentáře: *Text komentáře: *Text komentáře: *Text komentáře: *Text komentáře: *Text komentáře: *Text komentáře: *Text komentáře: *Text komentáře: *Text komentáře: *Text komentáře: *Text komentáře: *Text komentáře: *Text komentáře: *Text komentáře: *Text komentáře: *Text komentáře: *Text komentáře: *Text komentáře: *Text komentáře: *Text komentáře: *Text komentáře: *Text komentáře: *Text komentáře: *Text komentáře: *Text komentáře: *Text
11.05.2018, 11:38
To mě mrzí :-(
11.05.2018, 11:38
Ahoj