Rejnok písečný
Raja circularis
Rejnok písečný
Raja circularis
- Výskyt: Severovýchodní Atlantik, Středozemní moře
- Délka těla: 1,2 m
- Potrava: Živočichové dna
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Podříše: Eumetazoa
- Oddělení: Bilateria - dvoustranně souměrní
- Pododdělení: Deuterostomia - druhoústí
- Kmen: Chordata - strunatci
- Podkmen: Vertebrata - obratlovci
- Infrakmen: Gnathostomata - čelistnatí
- Třída: Chondrichthyes - paryby
- Podtřída: Elasmobranchii - příčnoústí
- Řád: Batoidei - rejnoci
- Čeleď: Rajidae - rejnokovití
- Rod: Leucoraja - rejnok
Evropa
- Nadmořská výška: 290 m
- Povrch: většinou nížiny (60%), jih hornatý
- Teplotní pásy a srážky:
- Studený: oblast polární a subpolární (200-600 mm/rok)
- Mírný: oblast západopřímořská (nad 600 mm/rok), přechodná (400-1500 mm/rok), vnitrozemská (do 400 mm/rok)
- Subtropický: oblast středomořská (400-1000 mm/rok)
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Průměrná teplota:
- Zima: -2- +2 °C
- Léto: 21-25 °C
Znaky: Široký, kosočtverečný tělní disk (přední okraj lehce vydutý) s širokým, silně zaokrouhleným okrajem prsních ploutví (okrouhlá křídla, italský název „Razza rotonda"). Rypec mírně protáhlý, zaoblený. Kůže na hřbetě ostnitá, na břišní straně (s výjimkou předního okraje disku) hladká. Pouze mladí rejnoci mají na hřbetě a ocase 1 střední řadu trnů, dospělí mají po stranách ocasu 2 řady trnů. Oči a spirákula jsou malé. Takřka rovná ústa a 5 žaberních štěrbin se nacházejí na spodní straně těla.
Ozubení: 60-84 zubů v každé čelisti, u obou pohlaví zašpičatělých. Dvě hřbetní ploutve leží velmi těsně zasebou na konci dlouhého, zploštělého ocasu. Ocasní ploutev je zakrslá, řitní ploutev chybí.
Zbarvení: Hřbetní strana světle oranžově nebo červeně hnědá, jednobarevná nebo se 4-6 malými, běložlutými symetricky uspořádanými skvrnami na každé straně křídel a na břišních ploutvích. Břišní strana těla bílá.
Délka: Nejvýše 1,20 m.
Rozšíření: Severovýchodní Atlantik od Faerských ostrovů, Shetland a dánského severomořského pobřeží, kanálu La Manche, již ního Irska a jižní Anglie po Gibraltar a severoafrické pobřeží. Středozemní moře (řidčeji). Pobřežní oblasti, převážně na písčitém dně v hloubce 70-100, výjimečně až 275 m.
Způsob života: Vzácný druh rejnoka dávající přednost hlubším vodám. O jeho biologii rozmnožování je dosud známo velmi málo. Je vejcorodý (oviparní). Jantarově zbarvená průsvitná vaječná pouzdra (8,4-9,2 x x 4,6-5,3 cm) jsou podle sporých zpráv kladena na jaře. Na každém rohu mají pár dlouhých a pár krátkých výrůstků, jimiž se zachycují na dně. Vývoj embryí trvá pravděpodobně několik měsíců.
Potrava: Drobní živočichové dna, hlavně červi, korýši a drobné rybky, mimo to i malí mlži a plži.
Mohlo by vás také zajímat
Kozlíček písečný, Kulík písečný, Jespák písečný, Rejnok ostnatý, Sekavec písečný, Vakokrt písečný, Žralok písečný, Polorejnok křídlatý, Parejnok elektrický, Parejnok okatý