Soltýn obecný - barakuda
Sphyraena sphyraena
Soltýn obecný - barakuda
Sphyraena sphyraena
- Výskyt: Atlantský oceán, Středozemní a Černé moře
- Délka těla: Až 2,8 m
- Hmotnost: Do 40 kg
- Potrava: Hlavně sépie a korýši
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Podříše: Eumetazoa
- Oddělení: Bilateria - dvoustranně souměrní
- Pododdělení: Deuterostomia - druhoústí
- Kmen: Chordata - strunatci
- Podkmen: Vertebrata - obratlovci
- Infrakmen: Gnathostomata - čelistnatí
- Nadtřída: Osteichthyes - ryby kostnaté
- Třída: Actinopterygii - paprskoploutví
- Řád: Carangiformes
- Čeleď: Sphyraenidae - soltýnovití
- Rod: Sphyraena - soltýn
Evropa
- Nadmořská výška: 290 m
- Povrch: většinou nížiny (60%), jih hornatý
- Teplotní pásy a srážky:
- Studený: oblast polární a subpolární (200-600 mm/rok)
- Mírný: oblast západopřímořská (nad 600 mm/rok), přechodná (400-1500 mm/rok), vnitrozemská (do 400 mm/rok)
- Subtropický: oblast středomořská (400-1000 mm/rok)
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Průměrná teplota:
- Zima: -2- +2 °C
- Léto: 21-25 °C
Znaky: Ryba s dlouhým, štice podobným tělem s velmi dlouhou a zašpičatělou hlavou. Velmi široká vodorovná ústa dosahují až k přednímu okraji oka. Průměr velikých očí je větší než 1/2 výšky hlavy. Dolní čelist přečnívá horní. Silné špičaté zuby na čelistech a patře, radličná kost bez zubů. Drobné cykloidní šupiny. Dvě daleko navzájem vzdálené hřbetní ploutve, 1. s 5 mohutnými trnitý mi paprsky, 2. s 1. trnitým a 9 měkkými paprsky. Řitní ploutev (pod 2. ploutví hřbetní) s 1 trnitým a 9 měkkými paprsky. Ocasní ploutev je hluboce vykrojená. Prsní ploutve jsou štíhlé a zašpičatěné.
Zbarvení: Hřbet šedý, zelenavý nebo hnědavý. Boky se stříbřitě lesknou. Dospělé ryby mají po délce horní poloviny těla 24 tmavých příčných pruhů.
Délka: Nejvýše 1 m. Příbuzný druh S. viridensis dorůstá délky až 3 m. Vyskytuje se u Senegalu a v okolí Kapverdských a Kanárských ostrovů, byla už pozorována i ve východní části Středozemního moře (u Izraele).
Rozšíření: Severovýchodní Atlantik od Biskajského zálivu po Madeiru a Azory. Středozemní moře a (zřídka) Černé moře. Žije při pobřeží, zvláště nad písčitým dnem až do hloubky 100 m. Suezským průplavem pronikl z Rudého moře do východní části moře Středozemního tamní druh S. chrysotaenia.
Způsob života: Mladé ryby žijí v hejnu, starší se vyskytují spíše jednotlivě. Jako výteční plavci loví drobné ryby žijící v hejnech a často je dlouho pronásledují. Tyto ryby jsou mi dravé, někdy napadají i koupající se lidi. Třou se od července do září. Jikry vzplývají volně ve vodě. Samci dospívají ve 2. až 3. roce života, samice o rok později.
Mohlo by vás také zajímat
Charmozín wilhelmínin, Kakadu bílý, Charmozín papuánský, Barnard zelený, Eklektus různobarvý, Charmozín červenohrdlý, Kakadu brýlový, Kakadu černý, Charmozín nádherný, Charmozín palmový