Rakouský pinč

Rakouský pinč

Oesterreichischer Pinscher

Oficiální zkratka v ČR: RP
Výška v kohoutku: 55-65 cm
Hmotnost: 25-35 kg
Délka života: 13-15 let
FCI: II. - Pinčové, knírači, molossoidní
Číslo standartu: 64
Využití: společník, hlídací
velikost písma:  A A A
13.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3484 zobrazení     0 komentářů

Původem je starorakouský venkovský pinč, který byl jako skromný a mnohostranný farmářský pes rozšířen v mnoha regionech. Výtvarně ztvárněný se vyskytoval již na obrazech běžných vesnických scén z doby baroka a biedermeieru. Jako čisté plemeno je šlechtěn od roku 1928. Rakouský pinč je využíván jako hlídací a doprovodný pes.

Rakouský pinč je charakterní, živý, pozorný, hravý, a zejména svému pánovi hluboce oddaný přátelský pes. Ve vztahu k cizím lidem je nedůvěřivý a je nepodplatitelným strážcem. S oblibou toto plemeno štěká; lovecký pud má pouze slabě vyvinutý.

Rakouský pinč je stavbou těla robustní a nekomplikovaný rodinný doprovodný pes. Je věrný svému revíru a má jen nepatrné sklony k výpravám na vlastní pěst. K úspěšné výchově tohoto hravého a učenlivého psa není potřeba přespříliš důslednosti. Je velmi přítulný a snaží se být vždy ve středu dění. S radostí uvítá Rakouský pinč jakékoliv psí sportovní aktivity a rovněž se dá vhodně zaměstnat i v domě nebo na procházkách. Je kamarádem, který rozhodně nezkazí žádnou legraci. Na venkově se přece jen toto plemeno cítí lépe než v městském prostředí. I když má Rakouský pinč poměrně hustou srst, tak nevyžaduje žádnou velkou pinč ovšem silně líná.

Rakouský pinčNázvy ve světě

Anglicky: Austrian Shorthaired Pinscher, Německy: Oesterreichischer Kurzhaariger Pinscher

Foto: http://www.nbwikis.at

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.