Štír karpatský obývá v zajetá rozsáhlé oblasti střední a jižní Evropy a Tunisko. Dříve se popisovalo více než 20 subspecií, které jsou dnes většinou povýšeny na druhy. V současné době se za štíra karpatského považuje pouze endemický druh z oblasti rumunských Karpat.
V dospělosti dorůstá štír karpatský délky těla od tří do čtyř centimetrů. Větší jedinci tohoto druhu jsou už vzácností. Trup je hnědě nebo černě zbarvený, kráčivé končetiny a telson (poslední zadečkový článek zakončený hrotem s jedovou žlázou) je světlejší než zbytek těla zvířete. U samečků je tento zadečkový článek větší než u samiček.
Pro skupinu štíra karpatského si musíme opatřit terárium o velikosti alespoň 30 x 30 x 20 centimetrů. Důležité je zejména jeho dobré větrání. Dno, vysoké asi 10 centimetrů, tvoří zahradní zemina nebo směs zeminy a písku. Musí být mírně vlhká, a to zejména v místech kolem úkrytů (například pod kameny nebo dřevem). Období zimního spánku trvá u těchto štírů asi dva měsíce při teplotě snížené na 5 až 10°C. U štírů karpatských pocházejících ze severní Afriky však nesmí teplota klesnout pod 10 °C.
Štír karpatský bývá v zajetí krmen malými až středně velkými cvrčky a rovněž také sarančaty.
Komentáře ke zvířeti