Štír karpatský

Euscorpius carpathicus

Výskyt: Evropa
Velikost: 3-4 cm
Počet mláďat: 8-30 ks
Krmivo: Cvrčci, sarančata
velikost písma:  A A A
30.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6757 zobrazení     0 komentářů

Štír karpatský obývá v zajetá rozsáhlé oblasti střední a jižní Evropy a Tunisko. Dříve se popisovalo více než 20 subspecií, které jsou dnes většinou povýšeny na druhy. V současné době se za štíra karpatského považuje pouze endemický druh z oblasti rumunských Karpat.

V dospělosti dorůstá štír karpatský délky těla od tří do čtyř centimetrů. Větší jedinci tohoto druhu jsou už vzácností. Trup je hnědě nebo černě zbarvený, kráčivé končetiny a telson (poslední zadečkový článek zakončený hrotem s jedovou žlázou) je světlejší než zbytek těla zvířete. U samečků je tento zadečkový článek větší než u samiček.

Pro skupinu štíra karpatského si musíme opatřit terárium o velikosti alespoň 30 x 30 x 20 centimetrů. Důležité je zejména jeho dobré větrání. Dno, vysoké asi 10 centimetrů, tvoří zahradní zemina nebo směs zeminy a písku. Musí být mírně vlhká, a to zejména v místech kolem úkrytů (například pod kameny nebo dřevem). Období zimního spánku trvá u těchto štírů asi dva měsíce při teplotě snížené na 5 až 10°C. U štírů karpatských pocházejících ze severní Afriky však nesmí teplota klesnout pod 10 °C.

Štír karpatský bývá v zajetí krmen malými až středně velkými cvrčky a rovněž také sarančaty.

Foto: http://www.sirbuday.hu

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.