Návštěva u chovatele Jiřího Kohouta.

velikost písma:  A A A
01.10.2009, 17:36     Autor: Zdeněk Gajdoš     7545 zobrazení     38 komentářů

Několik řádek o mé návštěvě u tohoto chovatele

Tohoto chovatele by jistě nebylo třeba dlouze představovat  papouškářům, jelikož právě papoušci jsou u něj nejvíce v chovu zastoupení a také drobotinářům bude zřejmě jasné, o koho se jedná. Už si ale nejsem tak jistý, zda si někdo jeho jméno spojuje s chovem hmyzo a plodožravého  ptactva, i když  to může být pouze můj dojem, jelikož jsem severomoravák a toliko chovatelů v okolí Plzně a Prahy až tak moc neznám. Ať je to tak, či onak, rozhodl jsem se o tomhle chovateli napsat pár řádků.

S tímto chovatelem jsem před nedávnem vedl rozhovor ohledně turak a slovo dalo slovo a já si u pana Kohouta  domluvil návštěvu. Návštěva byla dohodnuta na termín, který jsme si s chovatelem snad ani vhodněji zvolit nemohli. Počasí nám vyšlo velice pěkné a v  tento den se konaly (pokud já vím) pouze dvě významné návštěvy. Jednou z nich byla právě ta má k panu Kohoutovi, kterou jsem absolvoval společně s mou ženou a tou druhou pak byla návštěva, která tu mou svým významem mírně zastínila, a to návštěva papeže Benedikta šestnáctého, který byl v době mé cesty již očekáván na pražském letišti. Bydliště chovatele se nachází přibližně na půl cesty po dálnici mezi Prahou a Plzní, kde nám po sjetí z dálnice postačilo ujetí cca 4 km, abychom se ocitli na Šípkové ulici, kde jsme odstavili vozidlo u novostavby  pana Kohouta  a již při vysednutí z vozu nám bylo podle štěbetání  ptáků  jasné, že se jedná o jeho dům. Společně s chovatelem jsme ihned začali s prohlídkou jeho chovatelského zařízení,  které zabíralo dvě strany po obvodu jeho zahrady, ta třetí je v plánu výstavby  v blízké době. Jedna  strana voliér  byla tvořena zděným záletem s obslužnou chodbou a předsíňkou, která slouží jako přípravna krmiva,  kde jsou také umístěné bednové klece s drobnými ptáky.

Vchod do záletu s krmnou chodbou je skryt za vysokou travinou Vchod do záletu s krmnou chodbou je skryt za vysokou travinou Foto: Zdeněk Gajdoš, Míla Stehlík

Vstoupili jsme do krmné chodby, kde jsem měl možnost vidět  zálety s mnoha papoušky. Vnitřní  zálety byly zhotoveny z železné konstrukce, která  byla potažena silným pletivem, aby odolal mohutným zobanům papoušků.  Mezi  jednotlivými zálety bylo pletivo dvojité a tímto pletivem byl také opatřen  strop,  aby zřejmě nedošlo k proštípání a případnému úniku přes světlíky, které byly vyrobeny z polykarbonátu.  Podlaha v záletech byla taktéž z pletiva a ta byla osazena cca 60 cm nad zemí, takže se u chovatele vlastně jednalo o chov na roštech.

Jelikož píši na webové stránky  hmyzo a plodožravého ptactva, tak  se papouškům budu věnovat pouze okrajově a  vložím jen pár fotek těchto krasavců.

Minuli  jsme mnoho záletů s papoušky než jsme uviděli  něco z jiného soudku, a to z toho našeho.

Bezesporu zcela jiné chování a projev oproti papouškům  nám předvedla  velice zvědavá sojka, která měla evidentně obavy z mé přítomnosti,  ale na druhou stranu  byla natolik zvědavá, že vždy jakmile  odlétla do bezpečí  prostoru venkovní  voliéry,  tak okamžitě musela zase dovnitř, aby ji snad něco neuniklo, a to vše doprovázela hlasitým projevem, který  se mi jevil,  jako že mě pěkně hubuje a říká něco v tom významu, že bych už mohl také vypadnout.

sojka běloocasá (Cyanocorax mystacalis) sojka běloocasá (Cyanocorax mystacalis) Foto: Zdeněk Gajdoš, Míla Stehlík

Všiměte si samečka v pozadí, který je v úplném  klidu, má vše pod kontrolou  a je nad věcí a zřejmě se také sám diví té  hysterické scéně  své ženy, paní Sojkové. Podstatně klidnější chování bylo pozorováno u osadníka  dalšího záletu a to kardinála černokrkého.

Kardinál černobrvý (černokrký) - Paroaria gularis Kardinál černobrvý (černokrký) - Paroaria gularis Foto: Zdeněk Gajdoš, Míla Stehlík

Kardinál malý (Lophospingus pusillus) Kardinál malý (Lophospingus pusillus) Foto: Zdeněk Gajdoš, Míla Stehlík

U chovatele jsem zahlédl také kardinály zelené, červené a šedé. Dále  jsme postoupili do další místnosti po několika schodech,  kde  jsem došel k jádru věci, mé návštěvy, a to k turakům.  Naproti  schodům  jsem zahlédl krasku červenozobou, která obývala stejnou místnost s několika zálety s turakem bělolícím, černozobým, turakem zelenochocholatým, červenokorunkatým a turakem fischerovým.

Kraska červenozobá (Urocissa erythrorhyncha) Kraska červenozobá (Urocissa erythrorhyncha) Foto: Zdeněk Gajdoš, Míla Stehlík

Všude byla také přítomna  tzv. drobotina o které se záměrně nezmiňuji, jelikož bych se do toho již  zřejmě zamotal. Tímto byla naše prohlídka vnitřního záletu ukončena  a tak jsme se přesunuli k venkovním voliérám.

Po pravé straně se nachází řada voliér a po levé straně je stavení chovatele Po pravé straně se nachází řada voliér a po levé straně je stavení chovatele Foto: Zdeněk Gajdoš, Míla Stehlík

Po pravé straně se nachází řada voliér ve kterých byl pěkný  pohled na krasky , kardinály, timálie čínské, droboť, leskoptve tříbarvé s turaky.

Kardinál šedý Paroaria coronata Kardinál šedý Paroaria coronata Foto: Zdeněk Gajdoš, Míla Stehlík

Pan Kohout vlastní kolekci pěti druhů turaků a právě tato skupina ptáků mě u chovatele zajímala nejvíce. V úvodě jsem se zmínil, že majitel plánuje výstavbu dalších voliér, které budou určeny právě pro chov turak, takže bude jistě v budoucnu návštěva u tohoto chovatele zajímavá, jelikož má velice slušně k chovu turaků našlápnuto.
 
Turako červenokorunkatý (Tauraco erythrolophus) Turako červenokorunkatý (Tauraco erythrolophus) Foto: Zdeněk Gajdoš, Míla Stehlík

S chovatelem se po prohlídce jeho chovatelského zařízení  velice příjemně povídalo na terase jeho domu v poloze sedící u (pro mne již nezbytné) kávy a nutno podotknout, že z tohoto místa má pan Jiří  až nebezpečně krásný výhled na své voliéry. Při pohledu na ně mi nedělalo žádný problém si domyslet onu další řadu majitelem naplánovaných voliér. Pohled z domu na voliéry, které jsou vystavěny, jak naproti, tak i po pravé a levé straně je výsadou  jen některých chovatelů, mezi které se má maličkost neřadí. Na tyto možnosti zkrátka nedosáhnu, ostatně je to asi problém všech chovatelů, kteří se potýkají s prostorovými potížemi.

Pohled na voliéry z terasy domu. Pravá strana je v plánu výstavby Pohled na voliéry z terasy domu. Pravá strana je v plánu výstavby Foto: Zdeněk Gajdoš, Míla Stehlík

Turako chocholatý (Tauraco persa persa) Turako chocholatý (Tauraco persa persa) Foto: Zdeněk Gajdoš, Míla Stehlík

1,1 turako chocholatý (Tauraco persa persa) 1,1 turako chocholatý (Tauraco persa persa) Foto: Zdeněk Gajdoš, Míla Stehlík

Nastal čas na podání ruky a rozloučení s chovatelem, kterého jsem velice rád poznal. Má mírová, poznávací mise byla úspěšná a já se musel již vydat z ulice Šípkové směrem ke svému vzdálenému domovu. Byl to pro mne velice příjemně strávený sobotní  den, kdy jsem měl možnost se osobně seznámit s jedním z dalších nadšených chovatelů hmyzo a plodožravých ptáků.

Turako černozobý (Tauraco schuettii) Turako černozobý (Tauraco schuettii) Foto: Zdeněk Gajdoš, Míla Stehlík

Rád bych poděkoval panu Jiřímu Kohoutovi, že mi umožnil prohlídku svého chov. zařízení a přeji mu hodně úspěchů a to nejen chovatelských.

Turako Fischerův (Tauraco fischeri) Turako Fischerův (Tauraco fischeri) Foto: Zdeněk Gajdoš, Míla Stehlík

V pondělí jsem procházel fotky pořízené z návštěvy  Jiřího Kohouta a musím Vám tu napráskat, že jej v pondělí  také navštívil  Míla Stehlík, který  je znám především  jako chovatel bažantů. Tento chovatel se před nějakým časem infikoval  (stejně jako já)  u chovatele Čestmíra Drozdka nemocí zvanou “Tauracoza“ a to i přes to, že v chovu pana Čestmíra vládne dokonalá zoohygiena, zkrátka zřejmě nějaké selhání imunitního systému, nebo něco takového. Hrozné, zatím na to nejsou léky. Důvodem jeho návštěvy bylo také mimo jiné  podrobné shlédnutí  původce jeho infekce, takže oněch pěti druhů turaků. A když už jsem se tak pěkně rozpráskal, tak tu ještě na něj prásknu, že  jeden pár turaků už má Míla nějakou tu dobu doma. Strašné to infekční onemocnění.

1,1 turako Fischeri (Tauraco fischeri) 1,1 turako Fischeri (Tauraco fischeri) Foto: Zdeněk Gajdoš, Míla Stehlík

Co dodat na závěr? Chov turaků se v České republice očividně rozrůstá a turakové si u našich chovatelů získávají stále větší oblibu a již nyní je možno v našich chovech vidět druhy, které jsme ještě před nedávnem mohli spatřit pouze  na fotkách, nebo u zahraničních chovatelů.

Zájemce o chov těchto krasavců může využít současnou zahraniční nabídku odchovů od mnoha druhů, ale pokud si počkáme, tak právě  taková jména, jako - J.Kohout, Č.Drozdek, V.Novák, M.Stehlík, A.Bura, J.Nový, V.Pekárek, Z.Krlín a jim podobní nadšení chovatelé plodožravých, jsou zárukou toho, že se již odchovy různých druhů pomalu objevují, a je také značně velká pravděpodobnost, že se v brzké době budou objevovat častěji.

Rozhodnutí je na Vás, dámy a pánové. Šťastnou ruku při výběru.

Zdeněk Gajdoš Zdeněk Gajdoš
Autorem od: 26.11.2013

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

02.07.2016, 17:22
Mam na predaj turako Hartlaubův (Tauraco hartlaubi)
TEL.0948392275
15.11.2009, 21:24
Hnízdo muselo být vyházeno turakem. Proč tak bylo učiněno netuším. Nezaznamenal jsem žádnou agresi mezi ptáky, ale v případě hnízdění turak se může situace změnit, takže osobně zvažuji chov pouze samotného páru turak v jedné voliéře.
15.11.2009, 20:47
Vše vypadalo nadějně a už se pomalu blížil termín líhnutí, když jsem jednoho dne přišel k záletu kde seděly obě timálky na bidle a hnízdo bylo výházeno. Tak skončil pokus o hnízdění timálek u turak červenokorunkatých.
15.11.2009, 20:43
Na předchozí fotce jde sice samička vidě, ale velikost hnízda odpovídá spíše hnízdu pro domácí slepici, nebo Mílového satyra, takže se tam timálka ztrácí, takže přikládám jeden detail hnízda.
15.11.2009, 20:34
Dobrý podvečer pánové. Já jsem zkoušel přidat k turakům timálie čínské a to k turakům červenokorumkatým a k turakům bělokorunkatým. Tato kombinace s mi jevila jako velice vhodná. Timálky využívaly možnosti výběru různého ovoce, které bylo předkládáno turakům a také v záletech měli možnost příjmu živého krmení v podobě všude přítomných vinných mušek. Turakové nechávali timálky na pokoji a nikterak si jich nevšímali.

Někdy při blbnutí a prohánění se po bidlech hráli s timálkama na honěnou a i když jsou timálky skvělí letci, tak co se týče rychlosti, nemohli se s turakama nikterak srovnávat a pokud by si turako umanul timálku chytnout, nebyl by v tom pro něj žádný problém, což mne trošku zaskočilo, protože jsem osobně sázel na tu skutečnost, že v případě agrese turaka, by se timálka zachránila rychlým úletem.Opak je pravdou.

Turakům červenokorunkatým jsem předložil košík k případnému hnízdění a pro možnost nocování v nich. Zhruba po týdnu si umanul jeden pár timálek, že v onom košíku zahnízdí a také se tak stalo. samička zasedla a sameček hrdě bránil hnízdo. Sameček byl dokonce schopen turaka, který se přiblížil k hnízdu i zahnat.
15.11.2009, 19:09 tragopan
Zdravím, já jsem chovatel bažantů a společně s nimi chovám holuby. Tak mám v plánu chovat s bažanty i turaka. Holt se uvidí. Zdravím Míla
14.11.2009, 17:11
Nazdar kluci, v jedné studii (TURACO TAG HUSBANDRY MANUAL, Houston ZOO, 1998) se uvádí, že během odchovu některé páry napadaly bažanty a dokonce je i někdy zranili. Naopak byl zaznamenán případ kdy bažant tibetský (Crossoptilon crossoptilon) rozbíjel hnízda a požíral vejce turaka bělokorunkatého (Tauraco leucolophus). Tolik odborná literatura.

Martin
11.10.2009, 19:26
Ahoj Adame, ta agrese je obecně popisována právě v době hnízdění, ale někde jsem se dočetl, že turaka při hájení svého hnízda sice ostatní ptáky odhánějí, avšak nepronásledují. Z Tvého popisu události, kdy se Tvůj sameček projížděl na zádech

satyra mi to až tak nepřipadá. Může se samozřejmě jednat o extrémní chování jednotlivce, který trpí zvýšenou žárlivostí :-))

Adame, v jak velkém prostoru jsi měl hnízdící pár umístěn ?
11.10.2009, 18:47
Zdravím. Také přispěji svými zkušenosti ohledně agrese u turak. Můj první chovaný druh je turako fialový. Po zakoupení u ptáků žádná agresivita nebyla. Přes zimu byli umístěni s křepelkami korunkatými, a vše v pořádku. Na jaře však zahnízdili, a stali se z nich opravdu pěkní tyrani. Křepelky korunkaté vůbec nepustili z jejich úkrytu, takže jsem křepelky přemístil. K turakům jsem dal satyry temminckovy, ale turaka si dovolovala i na ně, a dokonce jsem jednou viděl jak "jezdí" satyrovi na zádech. Při příchodu do voliéry mi nalétávali na hlavu. Nicméně agresivní se zdál být zřejmě jen jeden pták. Poté mi po odběru krve na DNA padla samice. S novou samicí jsou jako vyměnění, naprosto klidní, a k satyrům (kteří jsou s nimi dodnes) bezkonfliktní. Letos však nehnízdili, takže nemohu říci, jak by se chovali v této době.


Druhým druhem, který mám velice krátce je turako červenokorunkatý. Samice pochází z chovu Zdeňka Gajdoše. Samce mi Zdeněk dovezl letošního z Belgie. Po spojení ptáků jsem žádnou agresi nepozoroval. Samička se ke kontatku se samcem příliš neměla. Více aktivní byl sameček, a dnes již bez problému sedí spolu na větvi.
11.10.2009, 18:10
Dobrý den, že se jedná o velice zajímavé ptáky je jisté, ale obávám se, že kdybych zde uvedl cenu, tak by se v tu chvíli pro mne stal zdaleka zajímavější rozhovor s mou ženou.
10.10.2009, 10:35
dobrý den,

mohu se zeptat na cenu turak bělokorunkatých? Jsou to velice zajímaví ptáci. Děkuji
09.10.2009, 17:47
Splečně v jednom záletu jsem měl umístěné turako zelené, bělokorunkaté a timálie a vše ok, ale jedná se o mladé ptáky. Při hnízdění se uvádí, že svůj vlastní druh v okolí nestrpí. Do jaké míry strpí ostatní ptáky netuším. Dokonce mi u turak zahnízdily timálie čínské. V košíku pro turaka je sedící samička a hlídající sameček timálie čínské, který byl schopen zahnat tak velkého ptáka, jako je turako červenokorunkaté
09.10.2009, 17:34
U jednoho páru jsem zaznamenal mírnou agresi a to ihned po vypuštění do záletu. Jednalo se o turaka bělokorunkaté. Tato turaka byla při převozu umístěna odděleně v přepravkách a tento pár byl složen od dvou chovatelů, takže se turaka navzájem neznala a když byla vypuštěna do záletu, nastalo malé ujasňování pozic. Ptáci ze sebe nespouštěli oči a udržovali si od sebe rozestup. Navzájem se zastrašovala, což se projevovalo tím, že krátce do široka roztahovala svá křídla a při tomto úkonu také vždy houkla. Po zhruba 40 min. je tohle blbnutí přešlo a když byla do záletu vložená miska s ovocem, bylo rázem po problému.
09.10.2009, 17:17
Jednoho samečka jsem dovezl také k samičce turaka zeleného - Tauraco persa, persa a tam jsem zaznamenal pouze velkou zvědavost u samičky, která jej pořád okukovala, tahala za peří a vůbec se chovala tak, jak se chová ženská, která se zblázní do chlapa, takže žádné komplikace.
09.10.2009, 17:11
V drtivé většině jsem u chovatelů viděl chov po jednom páru.

Agresívní chování uvedl jeden chovatel u páru T. fischeri a to hned, jakmile pár sestavil a dal dohromady. Tento pár nemohl být pospolu a jak uvedl samotný chovatel, tak se jedná spíše o vyjímku. Já jsem si dovez ročního samečka turaka červenokorunkatého, kterého jsem ihned vpustil k čtyřleté samičce, která byla do té chvíle zvyklá na druhou samičkou, kterou jsem od ní odebral a zcela bez problému. Okamžitě si sedl sameček vedle samičky a vše probíhalo bez problému od první chvíle.
09.10.2009, 16:56
Taktéž zdravím tajemného dotazujícího (chybí jméno). Co se týče té klece, tak vůbec netuším z jakého důvodu tam byla, ale jelikož byl jeden pár turak fischeri s různou drobotinou, tak mohla opravdu sloužit k účelům, které jste uvedl.
09.10.2009, 14:13
Zdravím,
kluci zajímalo by mne jak je to s agresivitou u turaků, vůči sobě popřípadě vůči jiným ptákům. Jinak na poslední fotce Turaka sedí (stojí) na nějaké kleci, zajímalo by mne k čemu sloužila, nebo co to vlastně je? Jde mi třebo o to, že některé druhy než je dáte společně do voliery si na sebe musí zvyknouta v praxi to vypypadá tak, že vypustím samičku do voliery a samečka umístím do klece ve volieře a po čase ho pustím z klece k samičce. Někdy prostě to je třeba tímto stylem provést. Děkuju za případnou odpověd a musím říct, že fotky jsou nádherné, no hlavně ti ptáci na nich :-D :-D
08.10.2009, 00:22 tragopan
foto3.
08.10.2009, 00:21 tragopan
foto2
08.10.2009, 00:19 tragopan
Tak přispěji také fotem fischeri od p.Kohouta. Jsou neupravené. Takže je vidět jak jasné jsou barvy. Musím dát za pravdu Zdeňkovi G. že po zhlédnutí tohoto druhu se dostaví těžká forma nemoci, která se u i mě stala chronickou. Takže pro srovnání.