Batolec červený

Apatura ilia

Výskyt: Evropa, část Asie
Délka před. křídla: 3-3,5 cm
Rozmnožování: 2 generace ročně
Hostitelské rostliny: Osika, topoly, vrby
velikost písma:  A A A
21.01.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5629 zobrazení     1 komentář

Znaky

Délka předních křídel 3-3,5 cm. Na svrchní straně předních křídel má ve vnějším poli kruhovou skvrnu, na rubu zadních křídel chybí v méně výrazném, světlém středním pruhu charakteristický zub. Samice postrádá barvoměnu křídel a je větší než samec.

Stanoviště

Batolec červený osídluje okraje smíšených a listnatých lesům světliny podél cest, prosluněná údolí potoků a řek s vrbami o topoly, zvláště v teplejších oblastech.

Rozšíření

Od západní a střední Evropy na východ přes mírnou zónu Asie až do Japonska. Batolec červený chybí na Britských ostrovech, ve Skandinávii, větší části Pyrenejského poloostrova a dále v mediteránní oblasti se vyskytuje jen ostrůvkovitě, na ostrovech ve Středozemním moři chybí.

Výskyt

Batolec červený je spíše lokální, nehojný. Babočka červený stejně jako babočka duhový patří mezi chráněná druhy motýlů nejen u nás, ale i v dalších zemích střední Evropy. Ochrana závisí především na ochraně přirozených stanovišť.

Motýl

Konec června až zač. srpna. Jedna generace, na jihu dvě.

Housenka

Srpen až červen. Podobná jako u babočky duhového. Přezimuje po druhém svlékání připředená k větvičce stromu.

Hostitelské rostliny

Osika (Populus tremola) i další druhy topolů a vrby.

Poznámka

Kromě základní formy s bílým středovým pruhem a okrajovými skvrnami na obou párech křídel se v celé oblasti rozšíření hojněji vyskytuje forma clytie, která má skvrny a středový pruh žlutohnědé. Babočce červenému je velmi podobný menší babočka podunajský A. metis FRR, z jihovýchodní Evropy, zasahující do Maďarska a východního Rakouska.

Batolec červenýNázvy ve světě

Anglicky: Lesser Purple Emperor, Francouzsky: Petit mars changeant, le, Holandsky: Kleine weerschijnvlinder, Chorvatsky: Mala preljevalica, Maďarsky: Kis színjátszólepke, Německy: Kleiner Schillerfalter, Polsky: Mieniak strużnik, Slovensky: Dúhovec menší, Španělsky: Tornasolada chica

Foto: http://www.butterfliesoffrance.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

11.07.2021, 21:54
Krásný motýl.