Pilous černý

Sitophilus granarius

Výskyt: Evropa
Délka těla: 3-5 mm
Počet vajíček: Až 300 ks
Délka vývoje: 2 měsíce
Potrava: Obilní škůdce
velikost písma:  A A A
16.01.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     13356 zobrazení     2 komentáře

Pilous černý je nejobávanějším škůdcem obilí. Je smolně hnědočerný, nelétající brouk, velikosti 3-5 mm, patřící mezi nosatcovité, hlava je prodloužena v nosec. Krovky má lesklé. Proměnu má dokonalou.

Je 3 až 4 milimetry velký a není schopen letu. Pilous černý se rozšiřuje proto jen zavlečením. Najdeme ho ve skladech, silech, mlýnech, lodích a obydlích. Napadá obilné zásoby, uskladněné těstoviny, rýži, pohanku, špagety, luštěniny, žaludy, sušenky pro psa aj. Ve skladech nosatci preferují hlubší vrstvy hromad obilí (až do hloubky 1 m) z důvodu vyšší teploty. Při napadení obilí jeho teplota stoupá, protože výkaly pilousů fermentují a na hranicích této oblasti vzniká oblast kondenzace vody. V prázdných skladech přežívá ukrytý ve spárách, bednění, kde vydrží bez potravy až 3 měsíce. Přestože se jedná o importovaný druh, je velmi odolný mrazu a vydrží až 10 dní ve vodě. Škodí snížením kvality a kvantity zrna, zrno je ztuhlé kvůli výkalům pilousů a kondenzace způsobuje klíčení zrna.

Samice vrtá otvor do zrna pomocí nosce a klade jedno vejce do vyhloubené jamky a poté je překryje víčkem. Za den jsou nakladena 2-3 oválná, bělavá vajíčka, za celý život 200-300 kusů. Larva je bílá, beznohá, obloukovitě prohnutá s hnědou hlavou, dlouhá až 3-4 mm, vyjídá vnitřek zrna a kuklí se v něm. Celý vývoj od vajíčka po dospělce probíhá v zrnech a trvá asi 2 měsíce, přičemž má 2 generace za rok (při teplotě 27 °C trvá měsíc). Brouk opouští zrno kruhovým výletovým otvorem. Dospělci žijí 1-2 roky. Vývoj je závislý na teplotě a vlhkosti substrátu, teplotní optimum je asi 27 °C a vlhkost 16 %, za těchto podmínek plodnost stoupá až na 550 vajíček a vývoj probíhá dvakrát rychleji. Vývoj se téměř zastavuje při teplotách pod 13 °C.

Pilous černýNázvy ve světě

Anglicky: Granary Weevil, Chorvatsky: Žitni žižak, Německy: Kornkäfer, Slovensky: Zrniar čierny

Foto: http://www.eakringbirds.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

06.11.2018, 13:28
Poptávám radu jak likvidovat pilouse,případně rady pro uskladnění
menšího množství obilí v řádu 4-5 metráků
02.09.2018, 10:42
Prosím , poraďte , jak se ho v obilí zbavit , aby bylo obilí ekologické.dĚKUJI