Lýkožrout lesklý

Pityogenes chalcographus

Výskyt: Evropa
Délka těla: 1,6–2,8 mm
Hostitelská rostlina: Mladé stromy
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5215 zobrazení     0 komentářů

Lýkožrout lesklý je relativně drobný brouk jsou 1,6–2,8 mm velcí, lesklí, hnědočerní, s krátce válcovitým tělem. Někdy je štít černý a krovky smolně hnědé. Krovky jsou nápadně lesklé, v řádcích tečkované. Záď krovek je zkosená a podél krovkového švu prohloubená. Larva je bělavá, rohlíčkovitá, beznohá, kolem 3 mm dlouhá. Vajíčka jsou drobná, bělavá. Kukla je volná, bílá. Požerek je hvězdicovitý, složený ze 3–8 matečných chodeb. Matečné chodby jsou mírně zprohýbané, 2–6 cm dlouhé. Larvové chodby jsou velmi husté, 2–4 cm dlouhé. Snubní komůrka je u smrku vyhlodávána pouze v lýku, zatímco u borovice zasahuje až do běle.

Brouci se rojí, v závislosti na nadmořské výšce, od konce dubna do konce května. Samečci nalétávají na stromy a vyhlodávají snubní komůrku. Přivábené a oplodněné samičky vyhlodávají v lýku matečné chodby, v nichž jednotlivě kladou vajíčka. Vylíhlé larvy hlodají chodby a po 4–6 týdnech se kuklí v kukelné komůrce v kůře. Noví brouci se objevují již koncem června. Po ukončení zralostního žíru, nejčastěji v místě vývoje, nalétávají na stromy a zakládají další generaci. V nižších polohách může lýkožrout lesklý založit i generaci třetí. Přezimuje larva, kukla nebo dospělec. Brouci přezimují buď přímo v požerku, nebo v místě náhradního znalostního žíru, případně v hrabance.

Lýkožrout lesklý je významný podkorní škůdce dospívajících mlazin, tyčkovin a tyčovin. Ve starších porostech osídluje koruny stromů. Při přemnožení silně napadené stromy odumírají.

Lýkožrout lesklýNázvy ve světě

Anglicky: Spruce Wood Engraver, Chorvatsky: Smrekov šestozubi potkornjak, Německy: Kupferstecher, Slovensky: Lykožrút lesklý

Foto: http://www.colpolon.biol.uni.wroc.pl

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.