Pískorypka zemní se u nás vyskytuje všude na suchých písčitých místech. Tento druh dorůstá v dospělosti velikosti od 10 až do 12 milimetrů.
Pískorypka zemní je samotářská včela. Setkáte se s ní už od jara. S oblibou sedá na květy pampelišek. V zemi si tato včela vyhrabává kolmé chodby, z nichž se do stran rozšiřují jednotlivé komůrky. Do komůrek nanosí samice pyl a naklade vajíčka. Pak stavbu zahrabe.
Vylíhlé larvy se živí připravenou zásobou a potom se zakuklí. Nově vylíhlé včely se prohrabou ven.
Pískorypka zemní náleží do čeledi pískorypkovití. Na celém světě žije kolem 2500 druhů pískorypek. V České republice žije kolem 150 druhů. Mají většinou červenohnědé nebo černohnědé zbarvení. Vzácněji mohou míti bílé nebo žluté zbarvení. Jsou samotářské. Hruď i zadeček mají velmi chlupatý. Jedná se o důležité opylovače jarních květů. Obývají celý svět mimo Austrálie.
Samice si v zemi vyhrabávají hnízda a do zvláště upravených komůrek v nich kladou vajíčka. Tam se také vyvíjejí larvy. Komůrky jsou vystlány ochrannou nepromokavou látkou, kterou vylučují žlázami na zadečku. Poté je samička vyplní pylem, medem a zásobou potravy pro larvy. Pyl sbírá a přenáší pomocí zadních nožek, které jsou silně ochlupené.
Komentáře ke zvířeti