Pískorypka zemní

Andrena pilipes

Výskyt: Celý svět kromě Austrálie
Velikost: 10-12 mm
Potrava: Pyl
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4697 zobrazení     0 komentářů

Pískorypka zemní se u nás vyskytuje všude na suchých písčitých místech. Tento druh dorůstá v dospělosti velikosti od 10 až do 12 milimetrů.

Pískorypka zemní je samotářská včela. Setkáte se s ní už od jara. S oblibou sedá na květy pampelišek. V zemi si tato včela vyhrabává kolmé chodby, z nichž se do stran rozšiřují jednotlivé komůrky. Do komůrek nanosí samice pyl a naklade vajíčka. Pak stavbu zahrabe.

Vylíhlé larvy se živí připravenou zásobou a potom se zakuklí. Nově vylíhlé včely se prohrabou ven.

Pískorypka zemní náleží do čeledi pískorypkovití. Na celém světě žije kolem 2500 druhů pískorypek. V České republice žije kolem 150 druhů. Mají většinou červenohnědé nebo černohnědé zbarvení. Vzácněji mohou míti bílé nebo žluté zbarvení. Jsou samotářské. Hruď i zadeček mají velmi chlupatý. Jedná se o důležité opylovače jarních květů. Obývají celý svět mimo Austrálie.

Samice si v zemi vyhrabávají hnízda a do zvláště upravených komůrek v nich kladou vajíčka. Tam se také vyvíjejí larvy. Komůrky jsou vystlány ochrannou nepromokavou látkou, kterou vylučují žlázami na zadečku. Poté je samička vyplní pylem, medem a zásobou potravy pro larvy. Pyl sbírá a přenáší pomocí zadních nožek, které jsou silně ochlupené.

Foto: http://www.naturspaziergang.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.