Stepník rudý

Eresus kollari

Výskyt: Evropa
Velikost: 8-10 mm
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5525 zobrazení     0 komentářů

Stepník rudý se vyskytuje na teplých písčitých místech, méně už na hlinitých či kamenitých. Jeho výskyt je ostrůvkovitý. Dosahuje délky těla 8 až 10 milimetrů.

Sameček má zadeček zbarvený červeně se čtyřmi černými tečkami, samice je celá sametově černá. Stepník si vyhrabává 10 centimetrů hluboké díry, které vystýlá pavučinami.

U nás  je stepník rudý vzácný druh pavouka, vyskytuje se jen v teplých nížinách. Vyskytuje se lokálně ve středních Čechách, okolí Prahy, Český kras, České středohoří, Mělnicko atd. Na Moravě např. Pálava, Bzenecko, Pouzdřany, Brněnsko, Moravský kras, ale zasahuje i na Hanou, kde se vyskytuje na úpatí Velkého Kosíře. Historicky poprvé byl u nás nalezen na hoře Říp.

U nás  vzácný druh pavouka, vyskytuje se jen v teplých nížinách. Vyskytuje se lokálně ve středních Čechách, okolí Prahy, Český kras, České středohoří, Mělnicko atd. Na Moravě např. Pálava, Bzenecko, Pouzdřany, Brněnsko, Moravský kras, ale zasahuje i na Hanou, kde se vyskytuje na úpatí Velkého Kosíře. Historicky poprvé byl u nás nalezen na hoře Říp. Dává však přednost přirozeným kamenitým stanovištím. Často obývá stejná stanoviště jako sklípkánek pontický. Stepník rudý je vzácný pavouk, který je vázán na nezalesněné stepní biotopy a je indikátorem zachovalých stepních společenstev.

Stepník rudýNázvy ve světě

Anglicky: Lady Bird Spider, Dánsky: Mariehøneedderkop, Holandsky: Herfstvuurspin, Německy: Rote Röhrenspinne, Polsky: Poskocz krasny, Slovensky: Stepník červený

Foto: http://artengalerie.makro-forum.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.