Ťuhýk menší

Lanius minor

Výskyt: Evropa
Velikost: 19-21 cm
Hmotnost: 40-66 g
Počet vajec: 5-6 ks
Inkubační doba: 15-16 dnů
Potrava: Hmyz, ještěrky, hlodavci
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2154 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Ťuhýk menší je podstatně menší než ťuhýk šedý - délka 20 cm proti 25 cm ťuhýka šedého – a s kratším ocáskem. Jeho boky mají červenavý nádech, na lících má tmavý proužek, který se táhne přes oko. Často se třepe na jednom místě jako poštolka. Má rychlý, rychle se zrychlující let. Při zpěvu napodobuje jiné ptačí druhy, jeho zpěv zní posměšně.

Prostředí

Otevřená křovinatá krajina, parky, ovocné sady. V Evropě je ťuhýk menší hojnější na jihu. Jeho stavy klesají všude, kde se začínají v zemědělství uplatňovat moderní metody.

Rozmnožování

Tlustostěnné hnízdo staví ťuhýk menší pokud možno až 10 m vysoko ve stromech. Tam, kde vysoké stromy nerostou, hnízdí i ve stromech nižších nebo v křovinách. Hnízdo oba staří ptáci zuřivě brání, proti loupeživým vránám však nemají šanci. Na obvykle 5 nebo 6 vejcích sedí oba rodiče, hlavně samička, asi 15 dní. Mladí ptáci hnízdo opouštějí asi po dvou týdnech, kdy ještě nedovedou létat. Sedí pak často v radě na větvi a hlasitě žebroní o potravu. Až do doby tahu do srpna zůstává rodina ve svém hnízdním okrsku, ťuhýk menší je přísně tažný pták, zdržující se na hnízdišti jen od května do srpna. Zimu přečkává v jižní Africe. Zde také získávají mladí ptáci během února při druhém pelichání typickou černou obličejovou masku.

Potrava

Stejně jako ostatní ťuhýci loví na čekané. Je-li lov z jednoho místa málo vydatný, přeletí pták nízko nad zemí k dalšímu a krátce před přistáním se vznese do výše. Jeho hlavní kořistí je hmyz, loví ale i ještěrky, žáby, myši a drobné ptáky.

Ťuhýk menšíNázvy ve světě

Anglicky: Lesser Grey Shrike, Francouzsky: Pie-grièche à poitrine rose, Holandsky: Kleine klapekster, Chorvatsky: Sivi svračak, Islandsky: Geigsvarri, Italsky: Averla cenerina, Maďarsky: Kis őrgébics, Německy: Schwarzstirnwürger, Norsky: Rosenvarsler

Foto: http://www.treknature.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.