Lori žíhaný

Trichoglossus versicolor

Výskyt: Austrálie
Velikost: 19 cm
Hmotnost: 50 - 60 g
Kroužek: 5,5 mm
Počet vajec: 3-5 ks
Inkubační doba: 22 dnů
Potrava: Nektar, ovoce, pyl, instantní krmení
velikost písma:  A A A
18.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     10164 zobrazení     0 komentářů

Vzhled

Tento 19 cm dlouhý papoušek dosahuje hmotnosti 50-60 g. Hlavu má zelenou s červeným čelem. Na zadní straně hlavy má modrý nádech., kolem uší je světleji zelená. Oči má lori žíhaný žlutooranžové a kolem nich je bílý kroužek. Zobák má červenou barvu. Prsa jsou zbarvena zeleně s nádechem do červena a jsou žlutě proužkovaná, z čehož vznikl druhový název tohoto papouška. Břicho, křídla a ocas jsou zelené.

Život v přírodě

Domovem lori žíhaného je Austrálie. Obývá nížinaté lesy, někdy i bažiny a savany. V době hnízdění žije v párech, jinak v malých i velkých hejnech někdy dokonce i s jinými druhy loriů. Za potravu vyhledává především pyl, semena, plody a možná i hmyz.

Chov

V roce 1902 bylo do Londýna dovezeno více párů. První světový odchov byl zaznamenán v Kestonské farmě v Anglii v roce 1936. První odchov v Austrálii byl zaznamenán u chovatele Lamberta v roce 1949. V ZOO Chester v Anglii zahnízdil jeden pár loriů žíhaných v roce 1973 a odchoval 5 mladých.
V zajetí je chován lori žíhaný i dnes jen velice zřídka. Je velmi citlivý na chlad, povahu má ale klidnou a je hravý. Doporučuje se budka s rozměry 15 x 30 x 15 cm. Samice snáší 3-5 vajec. Mláďata se líhnou zhruba po 22 dnech inkubace. Poté jsou krmena oběma rodiči a vylétají po 6-7 týdnech. Průměrná délka života se u tohoto druhu pohybuje kolem 10 let.

Názory na rodové zařazení lori žíhaného jsou různé. Někteří autoři jej řadí do rodu Trichologlossus nebo Glossopsitta, ale není pochyb o tom, že jednoznačně patří do rodu Psitteuteles.

Lori žíhanýNázvy ve světě

Latinsky: Trichoglossus versicolor, Anglicky: Varied Lorikeet, Dánsky: Mangefarvet Lori, Finsky: silmälasiluri, Francouzsky: Loriquet versicolore, Holandsky: Veelkleurige Lori, Italsky: Lorichetto multicolore, Japonsky: kusudamainko, Japonsky 2: クスダマインコ, Norsky: Spraglelori, Německy: Buntlori, Polsky: lorysa bialooka, Rusky: Желтоголовый лорикет, Slovensky: lori pestrý, Čínsky: 杂色鹦鹉, Španělsky: Lori Versicolor, Švédsky: Broklorikit

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.