Kameňáček pestrý

Arenaria interpres

Výskyt: Evropa, Amerika
Velikost: 23 cm
Počet vajec: 4 ks
Inkubační doba: 23-27 dnů
Potrava: Drobní živočichové
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2239 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Kameňáček pestrý je velký asi jako drozd, dlouhý 23 cm. V letním šatu je pestrý a lze jej lehko poznat. V zimním šatu jsou hrdlo a břicho bílé, ostatní opeření je černohnědé s bílými lemy per. Jeho varovný křik zvláště v blízkosti hnízda je pronikavé a vytrvalé „tyk...tyk".

Prostředí

V období hnízdění je severským ptákem, který však už zahnízdil i v Německu. Je hojný ve skalnatých oblastech Baltu, kde je takřka každý skalnatý úsek osídlen jedním párem. Dále je rozšířen podél skalnatých pobřeží kolem pólu. Mimo období hnízdění je jej možno pozorovat na pobřežích všech moří s výjimkou jižního cípu Jižní Ameriky a Antarktidy. Vzácně protahuje vnitrozemím. Jeden kameňáček pestrý okroužkovaný v Holandsku byl den nato chycen 800 km dále na jihu.

Rozmnožování

Hnízdo je obvykle dobře ukryté pod kameny nebo pod hustou vegetací. V období toku vyhrabává sameček větší počet hnízdních jamek, samička však určí nejvhodnější místo pro hnízdo a to pak často používá po několik let. Klade ve velkém odstupu 4 vajíčka, takže se období kladení může protáhnout přes jeden týden. Na vejcích sedí oba rodiče v červenci 23 až 27 dní.

Potrava

Drobní živočichové, které sbírá pod převrácenými kameny. Kameňáček je schopen pohnout kamenem, jehož hmotnost jej dvojnásobně převyšuje. Proklovává též vejce jiných mořských ptáků a vypíjí jejich obsah.

Kameňáček pestrýNázvy ve světě

Anglicky: Ruddy Turnstone, Finsky: Karikukko, Francouzsky: Tournepierre à collier, Holandsky: Steenloper, Chorvatsky: Kameničar kovačić, Německy: Steinwälzer

Foto: http://www.luontoportti.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.