Mada vlajkový

Prioniturus mada

Výskyt: Ostrov Buru v Indonésii
Velikost: 32 cm
Kroužek: 8,5 mm
Potrava: Směs pro lorie, ovoce, bobule, ořechy...
velikost písma:  A A A
19.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     8464 zobrazení     0 komentářů

Popis

Základní barvou v opeření je zelená, světlejší a žlutavější ve spodních partiích. Spodní ocasní krovky jsou žluté. Týl, zadní partie krku, plášť a spodní záda jsou purpurově modrá. Purpurové jsou malé křídelní krovky, ohbí křídla modré. Spodní křídelní krovky jsou zelené, letky zespodu zelenomodré, střední rýdovací pera zelená, na koncích tmavě modrá, vlaječky na prodloužených ostnech modrozelené. Zbylá ocasní pera jsou zelená, na koncích modrá. Zobák je modrošedý, duhovka hnědá, nohy šedé. Samice je zbarvena podobně, nemá zadní krk a záda purpurová, ale jen s naznačením v týlu. Prodloužená ocasní pera jsou kratší. Mladým ptákům chybí veškeré purpurové zbarvení, nebo je u samečků jen nepatrně naznačené. V ocase nejsou vlaječky.

Výskyt

Mada vlajkový obývá ostrov Buru v Indonésii.

Život v přírodě

Obyvatel hor nad 1000 m.n.m., sletuje i do nížin. Malá hejnka lze pozorovat přeletující nad vrcholky stromů. Živí se plody vybraných stromů.

Chov

V Evropě není mada vlajkový příliš běžný, i když je chovají jak někteří chovatelé, tak vybrané zoologické zahrady. S hnízděním nejsou prakticky žádné zkušenosti.

Potrava

Směs pro lorie, různé ovoce, zvláště banány, bobule, ořechy a semena včetně máčených a klíčených.

Mada vlajkovýNázvy ve světě

Latinsky: Prioniturus mada, Anglicky: Buru Racquet-tail, Německy: Madapapagei, Dánsky: Buru-spatelhalepapegøje, Španělsky: Lorito-momoto de Buru, Finsky: burunviirikaija, Francouzsky: Palette de Buru, Italsky: Pappagallo coda a racchetta di Buru, Japonsky: sumiregashirauchiwainko, Japonsky 2: ズミレガシラウチワインコ, Holandsky: Buruvlagstaartpapegaai, Norsky: Buruvimpelpapegøye, Polsky: listkogonka fioletowa, Rusky: Буруйский ракетохвостый попугай, Slovensky: ladniak modrochrbtý, Švédsky: Buruflaggstjärtspapegoja, Čínsky: 布岛扇尾鹦鹉

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.